انتخاب رشته اینترنتی
           انتخاب رشته دات کام
تخصصی ترین مرکز انتخاب رشته کنکور
استرس کنکور

چطوری استرس کنکور رو کنترل کنم

فهرست مطالب

چطوری استرس کنکور رو کنترل کنم تا بتونم تمرکز بیشتری داشته باشم؟

چطوری استرس کنکور رو کنترل کنم تا به هدفم برسم؟

برای استرس کنکور که در روزهای منتهی به برگزاری دو چندان خواهد شد چه باید کرد؟

استرس از عوامل بازدارنده ای می باشد که هر فرد در دوران زندگی خود با آن روبرو می شود اما کنکور که از سرنوشت ساز ترین آزمون های علمی می باشد این حس را در فرد افزایش خواهد داد.

استرس

این روزها توی هر زمینه ای کلمه استرس شنیده میشه در واقع استرس یک احساس هستش که همه انسان ها وقتی فشاری بیش از حد گنجایش و عادی روزانه خود را متحمل شده دچار فشار روانی میشوند که روانشناسان به آن استرس میگویند . حال اینکه این فشار روانی یا استرس در چه زمینه ای باشه متفاوت بوده و میزان تحمل و در واقع گنجایش تحریک پذیری هر کسی متفاوت است

اما در مورد بعضی مسائل مثل کنکور بیش از ۹۰ درصد داوطلبان کنکور سراسری به این استرس دچار میشن که در برخی خارج از کنترل بوده و در بعضی دیگر خود فرد میتونه استرسش رو کنترل کند ،

منظور از کنترل استرس در واقع این هستش که گنجایش تحمل فشار روانی خود را بالاتر برده که در واقع نیاز به تمرین دارد و باید دانش آموزان بدانند که این استرس یه فرایند و احساس طبیعی بوده و نگران این موضوع نباشند .

انواع استرس

انواع واکنش هایی که نسبت به استرس کنکور داده میشه دو نوع هست : یکی واکنس جسمی و یکی هم واکنش روحی .

در مورد استرس جسمی میتونیم از درد های فیزیکی مثل دلدرد ، سردرد ، تهوع و بالا رفتن ضربان قلب و خشکی دهان اشاره کنیم و واکنش روحی که بر اثر تحمل فشار روانی و داشتن استرس در روزهایی که به روز کنکور نزدیک میشه علائمی مثل کلافگی ، بی خوابی و پرخوابی ، کم خوری و یا پرخوری عصبی ، عصبی شدن و ناآرومی دچار میشوند .

برای کنکوری هایی که به این استرس دچار شده اند راهکار های خوبی وجود داره که دانش آموز ها و کنکوری ها میتونن با انجام حداقل یکی از این تمرین ها میزان استرس خود را کمتر کرده و به نوعی گنجایش تحمل خود را بالاتر ببرند .

راهکارهای کاهش استرس

راه اول :

اصلاح کردن تغذیه بوده ، با تحقیقاتی که بین کنکوری ها انجام شده بیشترین کاهش استرس را آن گروهی داشته اند که به خوراک و زمان غذا خوردن خود توجه داشته اند .

در وعده های غذایی صبحانه از اهمیت بالایی برخوردار بوده و روی تمرکز و کاهش استرس دانش آموزان تاثیر بسیاری دارد و مورد بعدی آن است که وعده شام تا قبل از ساعت ۹ خورده شود و همچنین این وعده غذایی باید سبک بوده و از چربی بالایی برخوردار نباشد ، در مورد ناهار نیز باید غذا هایی خورده شود که پروتئین و آهن بدن دانش آموز را تامین کند

چرا که در طول درس خواندن پروتئین زیادی مصرف شده و دلیل اینکه آهن هم تامین شود این است که از لحاظ فیزیولوژیکی زمانی که میزان آهن خون بدن پایین می آید فرد احساس خستگی و خواب آلودگی کرده و دانش آموز نمیتواند به خوبی درس بخواند و دچار عدم تمرکز حاصل از کم خوابی و یا پر خوابی میشوند .

راه دوم :

ورزش کردن یکی از راه هایی است که به کاهش استرس کمک میکند ، منظور از ورزش این نیست که حتما دانش آموز به باشگاه برود بلکه میتواند بعد صبحانه در خانه چند دور راه رفته و نرمش هایی که بسیار ساده هستند را انجام دهد که این کار نه تنها باعث کاهش استرس شدده بلکه کمک به شادابی و سرحالی دانش آموز میشود و با انرژی بیشتری شروع به درس خواندن میکند .

راه سوم :

تنظیم خواب از عوامل مهم در کمتر شدن استرس بوده و شاید در ابتدا از نظر اکثریت تاثیر چندانی نداشته باشد اما کم خوابی یا داشتن خواب نامنظم تاثیر بسیاری روی استرس فرد داشته حتی کسی که خواب زیادی دارد هم شامل این موضوع میشود ، بهترین ساعت های خواب در شبانه روز بهتر است که ساعت ۱۰ تا ۱۱ خوابیده و ۸ صبح بیدار شود که این ساعت بیدار شدن صبح را به ساعت ۶ نزدیک کند و در بین روز بین نیم ساعت تا یک ساعت استراحت داشته باشد .

راه چهارم :

یوگا و نفس های عمیق کشیدن از راه هایی است که به کاهش استرس کمک کرده و دلیل علمی آن این است که اکسیژن رسانی با نفس های عمیق به مغز و سایر اعضای بدن بیشتر شده و فرد احساس آرامش میکند .

راه پنجم :

مراجعه به روانپزشک و تجویز داروهای ضد استرس در مواردی که دانش آموز کنکوری و یا شخص مضطرب سطح بالایی از استرس را تجربه کرده و زندگی روزانه او را مختل کرده باشد ، در مورد داروهای ضد استرس باید این را در نظر بگیرند که بدون دستور پزشک متخصص و بصورت اختیاری و توصیه دیگران اقدام به مصرف دارو های ضد استرس نکنند .

همچنین در طول یکسالی که دانش آموز برای کنکور درس میخواند ، میتواند با مراجعه به مشاوره تحصیلی علاوه بر داشتن برنامه ریزی برای درس خواندن از فشار روانی و استرس کمتری نیز برخوردار باشد .

راه های ارتباطی ما

شماره تماس دفتر رسمی تیم مشاوره انتخاب رشته دات کام : ۰۲۱۴۴۵۱۱۰۵۳

صفحه مجازی تیم مشاوره انتخاب رشته دات کام : entekhabreshteh.official@

9 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر نوشته ها