انتخاب رشته اینترنتی
           انتخاب رشته دات کام
تخصصی ترین مرکز انتخاب رشته کنکور
نحوه برگزاری کنکور 1400

نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰

در این مقاله قصدمان این است که در باره نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰ اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم .

در کنکور ۱۴۰۰ ، شاهد اولین آزمونی خواهیم بود که نظام جدید آموزشی یعنی نام ۶-۳-۳ ، برای کلیه داوطلبان  چه داوطلبان نظام جدید و چه داوطلبان نظام قدیم برگزار خواهد شد .

در کنکور ۱۳۹۸ ، دو آزمون مجرا برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید بر گزار شد و داوطلبان هر گروه می بایست در نظام آموزشی مربوط به خود ، امتحانم می دادند.

اما در کنکور سراسری ۱۳۹۹ ، این امکان فراهم شد که هرگروه از داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید ، بنابر انتخاب خود در یکی از گروه های آزمایشی مورد علاقه شان آزمون دهند .

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰ با ادامه مقاله همراه باشید .

زمان برگزاری کنکور ۱۴۰۰

سازمان سنجش و آموزش کشور طی اطلاعیه ای ، تاریخ و نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰ را در هر پنج گروه آزمایشی (علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، زبان های خارجه ،وهنر ) اعلام کرد .

در این قسمت جدول زمانی نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰ را مشاهده میکنید :

گروه ازمایشیتاریخ برگزاری
علوم ریاضی و فنیصبح پنج­ شنبه ساعت ۷ صبح مورخ ۱۰ تیر ماه ۱۴۰۰
علوم انسانیصبح پنج­ شنبه ساعت ۷ صبح مورخ ۱۰ تیر ماه ۱۴۰۰
هنربعد از ظهر پنج­شنبه ساعت ۱۴:۳۰ مورخ ۱۰ تیر ماه ۱۴۰۰
علوم تجربیصبح جمعه ساعت ۷ صبح مورخ ۱۱ تیر ماه ۱۴۰۰
زبان های خارجهبعد از ظهر جمعه ساعت ۱۴:۳۰ مورخ ۱۱ تیر ماه ۱۴۰۰

نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰ نظام قدیم

در کنکور سراسری ۱۴۰۰ کنکور نظام قدیم برگزار نخواهد شد و آزمون مذکور صرفا بر مبنای دروس نظام آموزشی نظام جدید یا همان نظام اموزشی ۶-۳-۳ برگزار خواهد شد.

بنابراین آن دسته از دانش آموزان و داوطلبان علاقه مند به شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۰ که دیپلم نظام قدیم دارند ، می بایست در گروه ازمایشی نظام جدید کنکور خود را بدهند .

نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰ نظام جدید

آزمون سراسری ۱۴۰۰ در پنج گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، زبان های خارجه ، و هنر بر گزار خواهد شد .

همانطور که گفته شد این آزمون صرفا در نظام آموزشی نظام جدید برگزار خواهد شد .

کنکور نظام جدید در روز دور متوالی پنج­ شنبه ۱۰ تیر ماه ۱۴۰۰ و جمعه مورخ ۱۱ تیر ماه ۱۴۰۰ بر گزار خواهد شد .

تاثیر معدل در نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰

طبق اطلاعیه سازمان سنجش ، آن دسته از داوطلبان نظام جدید ( ۳-۳-۶ ) ، که متقاضی کنکور سراسری ۱۴۰۰ هستند  و دیپلم خود را در یکی از رشته های علوم ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ،علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی دریافت کرده اند .

سوابق تحصیلی موجود دیپلم ( پایه دوازدهم – سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید ۳-۳-۶ ) آن ها به میزان حداکثر ۳۰ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره‌ کل نهایی آنان لحاظ می شود .

شیوه طراحی سوالات در نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰

همانطور که عنوان شد کنکور سراسری ۱۴۰۰ در واقع اولین کنکوری است که پس از این تغییرات بر مبنای کتاب های درسی جدید برگزار می گردد .

در کنکور سراسری ۱۴۰۰ تنها یک نوع سوال از کتاب های نظام جدید (کتاب های پایه های دهم ، یازدهم و دوازدهم  ) برای همه متقاضیان شرکت در کنکور سراسری اعم از نظام قدیم و نظام جدید طراحی می شود .

راه های ارتباطی ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *