انتخاب رشته اینترنتی
           انتخاب رشته دات کام
تخصصی ترین مرکز انتخاب رشته کنکور
نحوه انتخاب رشته کنکور 99

نحوه انتخاب رشته کنکور ۹۹

فهرست مطالب

بعد از برگزاری کنکور سراسری و با انتشار کارنامه اولیه‌‌‌ی شرکت کنندگان ، داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند باید خودشون رو برای انتخاب رشته محل های مورد علاقه و ثبت آنها در سایت مربوطه آماده کنند .

مرحله انتخاب رشته یکی از حساس ترین و مهم ترین مراحل کنکور محسوب میشه و داوطلب باید از زمان و نحوه انتخاب رشته‌ی صحیح و اصولی اطلاعات جامعی را داشته باشد تا بتواند به هدف نهایی اش دست پیدا کند .

انتخاب رشته موفق

زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور

معمولا یک هفته بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری اون دسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته دانشگاه های سراسری شوند باید در طول مدت زمان تعیین شده به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند و نسبت به ثبت کد رشته مورد علاقه خود البته با رعایت ضوابط مربوطه اقدام کنند .

انتخاب رشته دانشگاه آزاد هم معمولا اندکی پس از انتخاب رشته سراسری انجام میشود .

انتخاب رشته را جدی بگیرید!

رعایت اصول صحیح انتخاب رشته و چینش کد رشته ها به طوری که شانس قبولی داوطلب را بیشتر کند قطعا کارهر کسی نیست و کسی که در این زمینه تجربه و علم کافی را داشته باشد میتواند انتخاب رشته را به بهترین نحو انجام دهد .

زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور
زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور

تاثیر رتبه و تراز

در دوره های قبل بودند داوطلبانی که رتبه و ترازشان چندان چشمگیر نبوده اما به دلیل آگاهی به ضوابط و ترفند های انتخاب رشته توانستند در دانشگاه های خوب پذیرش بگیرند . لازمه بگم که عکس این قضیه هم وجود داشته که در حقیقت این موضوع اهمیت انتخاب رشته را مشخص میکند .

انتخاب رشته خوب = رسیدن به نتیجه ایده آل

نحوه انتخاب رشته کنکور 99
نحوه انتخاب رشته کنکور ۹۹

نحوه چیدمان کد رشته ها در انتخاب رشته کنکور

دوره پذیرش دانشجو در دانشگاه های کشور به دو گروه تقسیم میشود که شامل :

۱_ دانشگاه های سراسری : دوره روزانه ، نوبت دوم (شبانه) ، پیام نور ، پردیس خودگردان و غیر انتفاعی .

۲_دانشگاه آزاد

داوطلبان کنکور با توجه به حد نساب علمی ای که کسب کردند ممکن است در یکی یا همه دوره های بالا مجاز به انتخاب رشته شده باشند .

که در این صورت حق انتخاب ۱۵۰ کد رشته محل را در دانشگاه های سراسری و ۱۰۰ انتخاب را در دانشگاه های آزاد دارند .

پس تعداد انتخاب ها زیاد به نظر میرسه که با یک انتخاب و چینش هوشمندانه میتونیم داوطلب رو به هدفش نزدیکتر کنیم .

فاکتور های تاثیر گذار در انتخاب رشته

۱_ علاقه و استعداد

۲_ بازار کار رشته مورد نظر

۳_ شرایط پذیرش دانشگاه های ارائه دهنده رشته مورد نظر

۴_ امکانات و خدمات رفاهی دانشگاه

۵_ مسافت دانشگاه نسبت به محل سکونت .

بعد از بررسی این فاکتورها و رسیدن به یک نتیجه مشخص ، حال باید کد رشته محل هایی که از دفترچه انتخاب رشته استخراج کردید رو در یک فرم پیش نویس و به این صورت که در بخش بعدی توضیح خواهم داد مرتب کنید و بعد از تکمیل اونها رو روی سایت به ثبت برسونید .

نحوه انتخاب رشته کنکور 99
نحوه انتخاب رشته کنکور ۹۹

نحوه چینش کد رشته های کنکور ۹۹

۱_ انتخاب های خوش بیناینه (حدود ۲۰ درصد از کل انتخاب ها)

۲_ انتخاب های واقع بینانه (حدود ۵۰ درصد از کل انتخاب ها)

۳_ انتخاب های بد بینانه (حدود ۳۰ درصد از کل انتخاب ها)

این روشی که در بالا گفته شد یک روش منسوخ و قدیمی است و هیچ درصد و احتمالی برا انتخاب ها وجود ندارد و این روش غلط است . چرا که با یک خطا ممکنه شما در رشته ای قبول بشین که هیچ علاقه ای به تحصیل در آن نداشته باشین اما بدلیل انتخاب رشته اشتباه و استفاده از روش منسوخ قبول شده و مجبور به تحصیل در آن رشته است چراکه اگر ثبت نام نکند از انتخاب رشته سال بعد محروم میشود .

بهترین روش این است که حداکثر استفاده از ۱۵۰ انتخاب رشته برای کنکور سراسری و ۱۰۰ انتخاب رشته برای دانشگاه آزاد را درصورتی که داوطلب تمایل داشته باشد را کامل انجام دهیم .

پس اصلا این روش مناسب نیست که بگوئیم چند درصد واقع بینانه و … بلکه انتخاب رشته باید از ۱ تا ۱۵۰ کد رشته ای که وارد سایت میشود واقع بینانه و مثبت اندیشانه باشد و فرد علاقه داشته باشد .

سهمیه های موثر در انتخب رشته سراسری

در کنکور سراسری طبق قوانین و ظرفیت رشته محل ها بین سهمیه های مختلف تقسیم میشوند که شرایط استفاده از هر کدومش به طور کامل در دفترچه انتخاب رشته بیان شده است و ما به طور مختصر بیان میکنیم :

۱_ سهمیه مناطق : تمامی داوطلبان طبق ملاک های در نظر گرفته شده در یکی از مناطق ۱ ، ۲ و ۳ قرار میگیرند و این سهمیه برایشان اعمال خواهد شد .

۲_ سهمیه مناطق محروم : حداقل ۴۰ درصد از ظرفیت کد رشته های محل های دوره های روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به داوطلبان این مناطق تعلق میگیرد .

استان های ایلام ، بوشهر ، چهار محال و بختیاری ، سیستان و بلوچستان ، کردستان ، کهکیلویه و بویر احمد ، لرستان و هرمزگان جزء این سهمیه هستند .

۳_سهمیه رزمندگان ، ایثارگران و خانواده شهدا : که در این سهمیه دو دسته ۵ درصدی و ۲۵ درصدی وجود دارد .

۴_ سهمیه بهیاران : ۵درصد از سهمیه رشته پرستاری به بهیاران دارای مدرک دیپلم نظام قدیم یا جدید رشته بهیاری که دارای۳ سال سابقه کاری مرتبط در مراکز درمانی هستند تعلق میگیرد .

۵_ سهمیه مناطق درگیر با بلایای طبیعی : حداقل ۵ درصد از مجموعه ظرفیت های دوره روزانه دانشگاه های واقع در این استان ها به داوطلبان واجد شرایط تعلق میگیرد .

نحوه انتخاب رشته کنکور 99
نحوه انتخاب رشته کنکور ۹۹

روش های گزینش داوطلبان در کنکور سراسری ۹۹

پذیرش داوطلبان در کنکور سراسری به صورت انجام میشود :

۱_ متمرکز :در این روش فقط نمرات کسب شده داوطلبان آزمون و سوابق تحصیلی آنها در این نوع پذیرش اثر گذار است و اسامی پذیرفته شدگان در یک مرحله و به صورت یکجا اعلام میشود .

۲_ روش متمرکز دارای شرایط خاص : این روش شامل رشته هایی میشه که در پذیرش اونها شرایط خاصی وجود داره مثل مصاحبه ، معاینه ، آزمون عملی و علمی و … اعمال میشود و داوطلبان باید در تمامی مراحل شرکت کنند . اسامی پذیرفته شدگان نهایی این رشته ها با اعمال نتایج مراحلی که گفته شد مطابق ظرفیت هر کد رشتهمشخص مشود .

توی این مقاله سعی کردیم تعدادی از نکات تاثیر گذار در کنکور را برای شما توضیح بدیم ، یادتون باشه مهمترین گام در انتخاب رشته مطالعه و بررسی دقیق دفترچه انتخاب رشته است .

دانلود

چراکه تمام نکات مربوط به انتخاب رشته ، شرایط و ضوابط رشته و دانشگاه های ارائه شده در دفترچه انتخاب رشته ذکر شده و شما با مطالعه آن و رعایت نکات گفته شده میتونید انتخاب رشته معقولانه و منطقی داشته باشید .

برای کسب اطلاعات دقیق تر و انتخاب رشته تخصصی با شماره تلفن ۰۲۱۴۴۵۱۱۰۵۳ تماس گرفته و از خدمات انتخاب رشته ما بهره مند شوید .

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر نوشته ها