انتخاب رشته اینترنتی
           انتخاب رشته دات کام
تخصصی ترین مرکز انتخاب رشته کنکور
سیر تا پیاز انتخاب رشته

سیر تا پیاز انتخاب رشته

فهرست مطالب

با اطلاع از سیر تا پیاز انتخاب رشته بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

یکی از مهمترین مراحل تحصیلی بعد از کنکور انتخاب رشته تحصیلی است چراکه آینده شغلی و درآمد فرد بر اساس آن شکل میگیرد و در صورتی که در رشته ای درست و مرتبط با همه روحیات و علایق و جوانب مختلف انتخاب و تحصیل کند احتمال موفقیت در رشته انتخابی بیشتر میشود ، در این مقاله در مورد سیر تا پیاز انتخاب رشته خوب اطلاعاتی را به شما میدهیم تا بتوانید در رشته ای که علاقه به قبولی در آن دارید تحصیل کنید .

انتخاب رشته خوب

انتخاب رشته خوب
انتخاب رشته خوب

برای داشتن انتخاب رشته خوب باید چند مورد را در نظر گرفت که موارد برتر و مواردی که تاثیر بیشتری دارند را برای شما در این مقاله توضیح میدهیم .

هدف

هدف
هدف

برای انتخاب رشته فرد باید به هدف و انگیزه ای که از درس خواندن دارد فکر کرده و به یک نتیجه منطقی برسد و گاهی دانشجو از سر علاقه نمیخواهد رشته پزشکی قبول شود بلکه به دلیل اینکه خانواده و اطرافیان میخواهند که شخص رشته خاصی را بخواند فرد و خانواده در انتخاب رشته تاکید بر آن میکنند ، در واقع هدفی جز توجه به حرف دیگران را ندارد و به علاقه و هدف از تحصیل خود توجهی نمیکند . اما زمانی که هدف و علاقه فرد در یک جهت باشد فرد مطمئنا تلاش و پشتکار بیشتری خواهد داشت .

علاقه

علاقه
علاقه

علاقه داشتن به رشته ای که شخص میخواهد انتخاب کند از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که طی سال ها تجربه نشان داده کسانی که در رشته ای تحصیل کرده اند که علاقه چندانی به آن ندارند نیمی از آنها فارغ التحصیل نشده و بعد دو الی سه ترم انصراف داده اند و نیمی دیگر فارغ التحصیل شده اند اما چون علاقه ای به رشته تحصیلی خود نداشته اند در زمینه رشته تحصیلی خود مشغول به کار نشده اند و شغل منتخب شان ارتباطی با مدرک تحصیلی که دارند ندارد .

جایگاه اجتماعی

جایگاه اجتماعی
جایگاه اجتماعی

جایگاه اجتماعی از جمله مواردی هستش که در انتخاب رشته در نظر گرفته میشود و شخص در رشته ای که انتخاب میکند باید این را در نظر بگیرد که رشته منتخبش که میخواهد در آن مشغول به تحصیل شود و بعدا وارد بازار کار آن رشته شود از چه جایگاه اجتماعی برخوردار است ، برای درک بهتر این مطلب میتوانیم رشته پزشکی را مثال بزنیم که در ایران از جایگاه اجتماعی بالایی برخوردار بوده و موقعیت شغلی خوبی نیز برخوردار است .

درآمد

درآمد
درآمد

درآمد رشته ای که شخص قصد انتخاب آنرا دارد از مواردی است که در انتخاب رشته باید در نظر گرفت ، یعنی قبل از این که رشته را انتخاب کند این را در نظر بگیرد که بازار کار این رشته در چهار سال آینده بازار کار خوبی دارد یا خیر ، این اشتباه را نباید کرد که به بازار کار رشته در همان سالی که انتخاب رشته میکند توجه کرد برای مثال رشته حسابداری از رشته هایی است که بازار کار خوبی داشت ، در یک دوره تعداد ورودی های این رشته زیاد شد و بعد از چند سال به حالت اشباع رسید .

شغل

شغل
شغل

شغل موردی است که موقع انتخاب رشته فرد باید همه جوانب آنرا در نظر بگیرد و شناخت درست و کامل از شغل رشته مورد نظر را داشته باشد مثلا رشته مکانیک آینده شغلی اش به طور قطعی کار کردن در تعمیرگاه اتوموبیل شغل فارغ التحصیلان این رشته نیست .

دانشگاه

دانشگاه
دانشگاه

دانشگاه از دیگر مواردی است که در انتخاب رشته تاثیر داشته و باید همه مواردی که مربوط به دانشگاه هست را در نظر گرفت ، اینکه فرد میتواند دانشگاه راه دور برود ، خانواده اجازه رفتن به دانشگاه راه دور را میدهند ، دانشگاهی که در انتخاب رشته انتخاب کردید خوابگاه دارد یا نه و مورد بعدی این است که خانواده فرد توانایی پرداخت شهریه دانشگاه پردیس خودگردان ، آزاد ، پیام نور را دارند یا نه .

مورد بعدی که مربوط به دانشگاه است براورد هزینه رفت و آمد به دانشگاه ، تغذیه و … است برای کسانی که قصد رفتن به شهر دیگر را دارند .

زمان تحصیل

زمان تحصیل از دیگر مواردی است که در انتخاب رشته تاثیر داشته و فرد باید آنرا در نظر داشته باشد ، یعنی رشته مورد نظر را از لحاظ اینکه دوره تحصیل آن چند سال طول میکشد بررسی کند برای مثال کسی که به رشته پزشکی علاقه دارد باید بررسی کند که آیا توان و حوصله ۸ سال درس خواندن را دارد یا نه و بعد موارد دیگر بررسی شود .

زمان تحصیل
زمان تحصیل

وابستگی به خانواده

وابستگی به خانواده
وابستگی به خانواده

وابستگی به خانواده یعنی فرد بدون حضور خانواده یا یکی از اعضا توانایی انجام کار ، اراده و قدرت تصمیم گیری ندارد و هم در زمینه تمرکز کسی که وابستگی دارد دچار مشکل میشود و داشتن عدم تمرکز منجر به اخلال در درس خواندن و در نتیجه از تحصیل باز میماند ، به همین دلیل زمانی که فرد برای انتخاب رشته به یک مشاور تحصیلی که تخصص انتخاب رشته را دارد مراجعه کند میزان وابستگی و روحیات فرد را از لحاظ روانی میسنجد و فرد انتخاب رشته مطمئن تری خواهد داشت .

راه های ارتباطی ما

شماره تماس دفتر رسمی تیم مشاوره انتخاب رشته دات کام : ۰۲۱۴۴۵۱۱۰۵۳

صفحه مجازی تیم مشاوره انتخاب رشته دات کام : entekhabreshteh.official@

13 پاسخ

    1. انتخاب رشته ای که متخصصین انجام دهند به همه پارامترهای انتخاب رشته توجه شده و در انتخاب رشته ای که خود فرد انجام دهد ممکن است یکی از پارامتر ها حذف شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر نوشته ها