انتخاب رشته اینترنتی
           انتخاب رشته دات کام
تخصصی ترین مرکز انتخاب رشته کنکور
بومی گزینی کنکور

سهمیه بومی گزینی در کنکور

فهرست مطالب

سهمیه بومی گزینی در کنکور به چه صورت می باشد؟

کنکور سراسری بزرگ ترین و سرنوشت سازترین ماراتن علمی می باشد که داوطلبان زیادی برای پیشبرد اهداف و سرنوشت خود در آن شرکت می کنند.

با توجه به رقابت تنگاتنگی که بین داوطلبان وجود دارد سازمان سنجش شرایط و ضوابطی را با هدف ارتقاء سطح علمی متقاضیان اعلام می کند.

انتخاب رشته که از گام های نهایی و به نوعی غول آخر کنکور سراسری می باشد رعایت تمامی نکات و شرایط ملزم به آگاهی داوطلبان می باشد.

سهمیه بومی گزینی از جمله شرایطی است که سازمان سنجش لحاظ کرده و ۸۰ درصد دانشگاه های سراسری بر این اساس پذیرش خواهد شد.

مشاورین انتخاب رشته دات کام جهت اطلاع از آخرین تغییرات در سهمیه ها و اطلاعیه سازمان سنجش در خصوص انتخاب رشته، یکی از عوامل تعیین کننده انتخاب رشته که گزینش بر اساس بومی پذیری می باشد را به طور کامل در اختیارتان قرار داده است.

اهداف بومی گزینی

در سال ۱۳۶۹ با توجه به گسترش رشته های تحصیلی و ماهیت هر رشته و توسعه
مراکز آموزش عالی در سطح کشور، طرحی بر اساس گزینش بومی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.

  • از مهمترین اهدافی که در این سهمیه لحاظ شد می توان به
  • کاهش مهاجرت های درون کشوری
  • افزایش میزان قبولی داوطلبان در رشته های در نظر گرفته شده در مناطق بومی
  • کاهش مشکلاتی همچون کمبود خوابگاه، دوری از خانواده و مشکلات اقتصادی

سهمیه بومی گزینی در کنکور

سوالی که اکثر داوطلبان کنکور با آن مواجه هستند این است که بومی گزینی چیست و چه تاثیری در انتخاب رشته دارد؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت توزیع ظرفیت پذیرش دانشگاه متاثر از سهمیه ها و گزینش داوطلبان بومی می باشد.

گزینش بومی در کنکور سراسری امتیاز قبولی داوطلبان را در رشته های بومی افزایش خواهد داد.

به طوری که دانشگاه های سراسری ملزم به پذیرش ۸۰ درصد داوطلبان بومی و ۲۰درصد غیر بومی می باشند.

در گزینش بومی برخی از رشته ها و دانشگاه ها، امتیازات خاصی برای داوطلبان بومی آن رشته و دانشگاه در نظر گرفته می شود.

لازم به ذکر است تمامی داوطلبان باید در زمان انتخاب رشته به نوع گزینش رشته های انتخابی توجه نمایند.

شماره تماس انتخاب رشته دات کام

دسته بندی رشته ها از نظر بومی گزینی

رشته های استانی:

رشته های استانی به رشته هایی اختصاص می یابد که در استان ها گسترش پیدا کرده و فارغ التحصیلان رشته های مورد نظر از لحاظ بازار کار به این رشته ها نیاز دارند.

همچنین می توانند با پذیرش در آن رشته نیاز استان را هم تامین کنند.

رشته ناحیه ای:

رشته های ناحیه ای از مجموع چند استان که در مجاورت نواحی بومی قرار دارند تعیین می شوند.

عموما این رشته ناحیه ای در استان ها ارائه نشده ولی در استان های مجاور که به عنوان یه ناحیه به حساب می آیند وجود دارد.

نواحی بومی کشور

رشته های قطبی:

رشته های قطبی به رشته هایی گفته می شود که در رشته نواحی وجود ندارد اما در چند ناحیه مجاور به عنوان قطب بومی به حساب می آید.

قطب های بومی

رشته های کشوری:

این دسته شامل رشته هایی است که در قطب های کشور وجود ندارد و در تعداد کمی از دانشگاه ها پذیرش می شود.

به طور مثال می توان گفت گزینش بومی در رشته های هنر در دوره ی روزانه اعمال نمی شود و پذیرش داوطلبان این گروه به صورت کشوری می باشد.

نواحی بومی و قطب بومی هر داوطلب بر اساس جدول درج شده در قسمت بالا تعیین خواهد شد.

حذف بومی گزینی

حذف بومی گزینی کنکور

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی دستور اول این جلسه جمع بندی نهایی موضوع بومی گزینی در کنکور سراسری بود که در این رابطه دکتر ابراهیم سوزنچی معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به طور مختصر به ارائه گزارش پرداخت و خاطرنشان کرد: طی جلسات متعددی با حضور سازمان سنجش و آموزش کشور و همچنین وزارت علوم تحقیقات و فناوری و نیز بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیرامون موضوع سهمیه های دانشگاهی موضوع بومی گزینی نیز مورد توجه و ارزیابی قرار گرفت.
وی با اشاره به پیچیدگی موضوع سهمیه های دانشگاهی و ارتباط آن با مصوبات قانون برنامه ششم توسعه تصریح کرد: موضوع بومی گزینی در بررسی های مربوطه در اولویت قرار گرفت و طی جلسات مربوط آمار بومی گزینی در کشور و در استان های مختلف کشور مورد ارزیابی قرار گرفت.
دکتر سوزنچی ادامه داد: در مبحث بومی گزینی یکی از مواردی که به عنوان پیشنهاد مطرح شده است این بود که برای دانشگاه‌های برتر از قبیل دانشگاه تهران فرآیند بومی گزینی لحاظ نشود و جذب در سطح کشوری صورت گیرد و در دوره های تحصیلات تکمیلی نیز فرآیند مذکور اجرایی نشود.

دکتر عاملی در ادامه گفت: بحث اساسی بر این است که در کشور جمعیت بزرگی از مردم احساس می‌‌کند با وجود سهمیه‌‌ها دچار نوعی تبعیض اساسی می‌‌شود که با عدالت فرآیندی تناسبی ندارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز تصریح کرد: باید این نکته مورد توجه قرار گیرد که لایحه توزیع عادلانه امکانات و فرصت ها به مجموعه سهمیه ها به طور کلی توجه داشته است.  بخشی مهمی از سهمیه ها از قبیل سهمیه های مربوط به ایثارگران مصوب مجلس است و امکان نقض آن مصوبه وجود ندارد. لذا بهتر است یکبار کل کار مورد بررسی قرار گیرد و مبنا متن لایحه باشد.
وی پیشنهاد کرد: می توان با بررسی کلیت لایحه توزیع عادلانه امکانات و فرصت ها اقدام به جمع بندی مسئله سهمیه ها به صورت بررسی کارشناسانه کرد، و در ادامه مقولات مربوط به مصوبات مجلس شورای اسلامی جهت  اقدام و بررسی به مجلس ارجاع شده مقولات مربوط به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در صحن شورا مورد بررسی و تصمیم‌‌گیری قرار گیرد.

دکتر احسان جمالی معاون فنی و آماری سازمان سنجش خاطرنشان کرد: لایحه پیشنهادی توزیع عادلانه امکانات و فرصت ها که به امضای دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی  و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده است لایحه‌‌ای جامع است که همه آزمون‌‌ها و نه صرفاً آزمون سراسری را در بر می‌‌گیرد.
وی افزود: پیشنهاد ما که حاصل چندسال کار کارشناسی بوده است و برای چند سال در جلسات کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ارائه شده است حذف کامل سهمیه بومی‌‌گزینی دانشگاه‌‌ها با نظر به اجرای کامل لایحه پیشنهادی توزیع عادلانه امکانات و فرصت‌‌ها است.
دکتر جمالی ادامه داد: کلیت عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو بر این مبنا استوار است که فرد دارای نمره بالاتر شانس بالاتری برای پذیرش داشته باشد.
دکتر محمدعلی کی‌‌نژاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: بهتر است تا زمانی که تعریف دقیقی از نقاط محروم ارائه نشده است، عنوان مذکور در طرح ارائه نشده به همان واژه نقاط کمتر برخوردار اکتفا شود.
وی ادامه داد: در برخی از رشته‌‌ها ضرورتی ندارد که دانشگاه تهران اقدام به پذیرش در سطح کشورها کند، بلکه صرفاً در رشته‌‌های مشخص می‌‌توان به چنین مواردی اشاره داشت.
همچنین دکتر جاسبی خاطرنشان کرد: مقوله‌‌ای به عنوان بومی‌‌سازی مربوط به شرایط متعلق به دهه ۶۰ است که در آن دوره یکسری از مناطق فاقد دانشگاه بودند و در نتیجه مجبور بودند برای ادامه تحصیل به مراکز شهرهای بزرگ مراجعه کنند اما در شرایط کنونی چنین مسئله‌‌ای قابل اتکا نیست.

گزینش بومی در دوره های مختلف

گزینش بومی در دوره های مختلف

در اکثر رشته های نیمه متمرکز (روزانه)، به صورت بومی گزینی پذیرش نمی شود.

شرایط بومی گزینی کنکور

  • داوطلبانی که سه سال آخر تحصیل خود را در خارج از کشور گذرانده اند استان بومی آن ها استان محل تولد در نظر گرفته خواهد شد.
  • در صورتی که داوطلب سه سال آخر تحصیل خود را در خارج از کشور گذرانده باشد و همچنین محل تولد داوطلب خارج از کشور باشد استان بومی آنها تهران تلقی خواهد شد.
  • بومی فارغ التحصیلان کاردانی پیوسته آموزشگاه های فنی حرفه ای استان ۳ سال آخر تحصیلی تعیین خواهد شد.
  • در رشته محل هایی که پذیرش به صورت استانی و ناحیه ای می باشد داوطلبانی در این دسته قرار می گیرند که حداقل ۲ شهر از ۴ شهر تعیین شده با استان رشته تعیین شده مطابقت داشته باشد.

محل تولد
محل تحصیل سال آخر تحصیلی
محل تحصیل یک سال آخر تحصیلی
محل تحصیل دو سال آخر تحصیلی

داوطلبان سهمیه ایثارگران ۵ و ۲۵ درصدی و رزمندگان برای پذیرش در کد رشته هایی که شرایط خاصی را ندارند مانند مناطق محروم و دانشگاه های ویژه داوطلبان آزاد در سهمیه تعیین شده بومی به حساب خواهند آمد.

راه های ارتباطی ما:

شماره تماس دفتر رسمی تیم مشاوره انتخاب رشته دات کام : ۰۲۱۴۴۵۱۱۰۵۳

صفحه مجازی تیم مشاوره انتخاب رشته دات کام : entekhabreshteh.official@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر نوشته ها