انتخاب رشته اینترنتی
           انتخاب رشته دات کام
تخصصی ترین مرکز انتخاب رشته کنکور
سهمیه جانبازان و ایثارگران

سهمیه ایثارگران و جانبازان در کنکور

فهرست مطالب

سهمیه ایثارگران و جانبازان در کنکور سراسری به چه صورت لحاظ می شود؟

طبق مصوبه دولت برای همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه اقدام به ایجاد ظرفیت جدید در استخدام ارگان های اجرایی ، خدمات شهری و ایجاد ظرفیت در پذیرش انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد کرده و این سهمیه ۵ درصد می باشد.

یعنی ۵ درصد از از ظرفیت کل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور به همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد .

برای مثال دانشجویی را می توان گفت که در سال ۹۸ کنکور داده و از سهمیه ۵ درصد برخوردار بوده و رتبه کشوری او ۵۱۸۵ بوده ولی با اعمال سهمیه ۵ درصدی رتبه اش ۷۰۷ شده و در دانشگاه یاسوج در رشته پزشکی قبول شده در حالیکه با رتبه کشوری که داشت نمی توانست در رشته پزشکی تحصیل کند .

سهمیه ۵ درصدی ایثارگران بعد از یکبار استفاده دیگر قابل استفاده نیست و نمی توان در کنکور سال بعد استفاده کرد .

سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران

بر اساس مصوبه دولت ۲۵ درصد از رتبه های قبولی کل کشور اختصاص به خانواده های شهدا و شهدای مفقود الاثر و جانبازان بالای ۲۵ درصد اختصاص می یابد.

تقریبا ۲۰ هزار نفر در کنکور تجربی ، ۲۷۷۲ نفر در کنکور ریاضی و ۵ هزار نفر در کنکور انسانی از سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد برخوردارند.

دانش آموزی که رتبه ۵۸۰۰ کشوری در رشته تجربی را داشته با سهمیه ایثارگران رتبه ۱۳۲۵ را دارا شده و در رشته دندانپزشکی دانشگاه همدان مشغول به تحصیل است.

در حالی که با رتبه اصلی خود و بدون اعمال سهمیه تنها در رشته های علوم آزمایشگاهی، پرستاری و مامایی می تواند انتخاب رشته کند.

البته داشتن انتخاب رشته خوب در قبولی در رشته هایی مثل پزشکی، دندانپزشکی و یا رشته های پیرا پزشکی در دانشگاه های معروف کشور تاثیر بسیاری دارد .

شماره تماس انتخاب رشته دات کام

سایر نکات سهمیه ایثارگران و جانبازان در کنکور

در صورت خالی ماندن ظرفیت لحاظ شده در سهمیه ایثار گران ۲۵% سهمیه به مشمولان سهمیه ۵% ایثارگران اختصاص خواهد یافت و در آخر اگر باز هم ظرفیت اختصاص یافته خالی ماند به سایر داوطلبان به صورت آزاد تعلق خواهد گرفت.

اما اگر ظرفیت سهمیه ۵% ایثارگران خالی ماند این سهمیه به سایر داوطلبان به صورت آزاد اختصاص می یابد.

داوطلبان سهمیه ایثارگران علاوه بر سهمیه خود در سهمیه مناطق هم گزینش می شوند و در کارنامه نتایج علمی درج خواهد شد.

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر نوشته ها