انتخاب رشته اینترنتی
           انتخاب رشته دات کام
تخصصی ترین مرکز انتخاب رشته کنکور

روش صحیح انتخاب رشته

فهرست مطالب

آیا از اصول صحیح انتخاب رشته اطلاعات کافی دارید؟ تا چه اندازه روش های مختلف انتخاب رشته را می شناسید؟

تفاوت روش سنتی و روش اصولی انتخاب رشته چیست ؟ به طور کلی نحوه ی انجام صحیح انتخاب رشته را می دانید؟


در این مقاله سعی داریم پاسخ همه ی این سوالات را در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید در این مسیر با اطلاعات کافی قدم بردارید.

آشنایی با روش صحیح انتخاب رشته و روش سنتی آن به شما کمک خواهد کرد تا تفاوت بین این دو روش را بشناسید و بتوانید با آگاهی بیشتر دست به انتخاب بزنید.

آموزش روش صحیح انتخاب رشته

به طور کلی در روند انتخاب رشته دو روش کلی به کار گرفته می شود: یکی روش سنتی انتخاب رشته و دیگری روش صحیح و اصولی انتخاب رشته.

به طور کلی در فرآیند انتخاب رشته، ۱۵۰ کد رشته را می توانید انتخاب کنید و بیشتر از این تعداد را مجاز نیستید.

بنابراین در همه ی انتخاب های خود باید دقت کافی را داشته باشید و با علم و اطلاعات کافی دست به انتخاب بزنید. چرا که آینده ی شما در گروی همین انتخاب هاست. پس با دقت این مقاله را دنبال کنید.


در اینجا ما به تشریح هرکدام از این روش ها خواهیم پرداخت و اطلاعاتی را راجع به هرکدام از این روش ها به شما عزیزان خواهیم داد.

روش سنتی انتخاب رشته

افرادی که طرفدار روش سنتی انتخاب رشته هستند معتقدند که از بین این ۱۵۰ کد رشته باید حدود ۳۰ کد رشته را به رشته های خوش بینانه، حدود ۳۰ کد رشته دیگر را به رشته های بدبینانه و ۹۰ کد رشته باقی مانده را به رشته های واقع بینانه اختصاص داد.

اشکالات روش سنتی انتخاب رشته

این روش مملو از اشکال بوده و افرادی که علم و اطلاعات کافی راجع به فرآیند انتخاب رشته و روش های صحیح آن ندارند یا علم به روز و جدیدی نسبت به تغییرات سازمان سنجش و کد رشته محل ها و همچنین ظرفیت دانشگاه ها ندارند از این روش استفاده می کنند.

حال به تعریف هر کدام از این عناوین خواهیم پرداخت و اشکالات این روش را برای شما تبیین خواهیم کرد.

روش سنتی انتخاب رشته
روش سنتی انتخاب رشته (روش غلط)


رشته های خوش بینانه

رشته های خوش بینانه رشته هایی هستند که با توجه به رتبه ی دانش آموز ، احتمال دستیابی به آن ها بسیار کم است و بیشتر بر اساس علایق و رویاها و آرزوهای خود دانش آموز یا سلیقه ی والدین در لیست انتخاب رشته وارد می شوند و عملا شانس بالایی برای قبولی در این رشته ها وجود ندارد.

به طور مثال دانش آموزی با رتبه ی ۱۵۰۰۰ آرزوی رسیدن به رشته ی داروسازی را دارد . مشاورانی که از روش سنتی انتخاب رشته حمایت می کنند به این دانش آموز توصیه می کنند که ۳۰ کد رشته از ۱۵۰ کد رشته ی انتخابی خود را به رشته ی داروسازی اختصاص دهد و به صورت خوش بینانه ۳۰ رشته محل را برای او در نظر می گیرند.

واضح و روشن است که دانش آموزی با رتبه ی ۱۵۰۰۰ عملا امکان دستیابی به رشته ی داروسازی را ندارد و اشکال اصلی این روش در این جا مشخص می شود.

چرا که در اینجا ۳۰ کد رشته از ۱۵۰ کد رشته از دست رفته و جای انتخاب های معقولانه تر و واقعی تر را می گیرند.

پس به راحتی می توان گفت گفت که این روش ، یک روش صحیح و اصولی برای انتخاب رشته نیست.

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه ی اینستاگرام مرکز مشاوره انتخاب رشته مراجعه کرده و فیلم آموزشی مربوط به این قسمت را مشاهده کنید.

رشته های بد بینانه

در سبک سنتی ، برخلاف روش صحیح و اصولی انتخاب رشته ، کد رشته هایی با عنوان رشته های بدبینانه وارد لیست انتخاب می شوند

این دسته رشته ها، رشته هایی هستند که مرتبط با رغبت و علاقه دانش آموز نیستند و صرفا به این علت انتخاب می شوند که دانش آموز پشت کنکور نماند و هدف آن قبولی در یک کد رشته باشد.

همانطور که در بالا اشاره شد حدود ۳۰ کد رشته محل ، به عنوان رشته محل های بدبینانه در لیست انتخاب رشته قرار داده می شود و دقیقا در همین جاست که باز هم به یک مشکل اساسی بر می خوریم : اینکه دانش آموز، ۳۰ کد رشته را در لیست انتخاب های خود از دست می دهد و باز هم شانس قبولی خود در رشته های متناسب با رتبه اش را کاهش می دهد.


مشاورانی که با این سبک اقدام به انتخاب رشته می کنند ، دانشگاه های پیام نور ، غیر انتفاعی و … را در این دسته قرار می دهند.


برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نوع رشته ها صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید یا با شماره تلفن دفتر مرکز مشاوره انتخاب رشته ۰۲۱۴۴۵۱۱۰۵۳ تماس حاصل فرمایید.

رشته های واقع بینانه

در روش سنتی انتخاب رشته ، رشته های واقع بینانه و منطقی ، دقیقا متناسب با رتبه ی دانش آموز و همچنین علاقه و استعداد وی انتخاب می شوند اما فقط ۹۰ کد رشته را به خود اختصاص می دهند.
اینکه در این انتخاب ها علایق ، رغبت ها و استعداد دانش آموزان در نظر گرفته می شود یک نکته مثبت تلقی می شود اما باید توجه داشت که تنها ۹۰ کد رشته به این موضوع اختصاص یافته است. در حالی که ۳۰ انتخاب دانش آموز برای رشته های خوش بینانه و ۳۰ انتخاب دیگر برای رشته های بدبینانه از دست رفته است.

تفاوت روش سنتی با روش صحیح انتخاب رشته

تا اینجا با مشکلات روش سنتی در فرآیند انتخاب رشته آشنا شدیم و دانستیم که حدود ۶۰ کد رشته از ۱۵۰ کدر رشته در لیست انتخاب های شما از دست خواهد رفت و شانس قبولی متناسب با رتبه و استعداد دانش آموز کاهش پیدا خواهد کرد.

در ادامه روش صحیح انتخاب رشته را برای شما دانش آموزان توضیح خواهیم داد تا به راحتی به تفاوت بین روش سنتی و روش صحیح و اصولی انتخاب رشته پی ببرید .

روش صحیح و اصولی انتخاب رشته

در این قسمت می خواهیم روش صحیح و اصولی انتخاب رشته را برای شما تبیین و روشن سازی کنیم .

همانطور که گفته شد روش سنتی در انتخاب رشته ، یک روش منسوخ شده و کاملا غلط است . زیرا که موجب هدر رفتن انتخاب های اصلی شما می شود و در نهایت یک انتخاب رشته بد و گاه جبران ناپذیر را برای شما رقم می زند .

انتخاب رشته صحیح و اصولی یک پروسه کاملا سرنوشت ساز در مسیر زندگی شما بوده و در موفقیت شما و در آینده شما نقش به سزایی را ایفا می کند.

در قسمت بالا انواع رشته ها (خوش بینانه ، بدبینانه و واقع بینانه) را برایتان توضیح دادیم و شاید تا حدودی حدس زده باشید که بهترین روش اصولی انتخاب رشته چیست؟

چگونه یک انتخاب رشته صحیح و اصولی انجام دهیم ؟

در روش صحیح اصولی انتخاب رشته همه ی ۱۵۰ کد رشته از رشته های واقع بینانه و منطقی انتخاب می شوند و عملا همه ی رشته های انتخابی با رتبه ی دانش آموز و علائق وی و حتی فاکتور های شخصی خانواده سازگاری دارند.

روش صحیح و اصولی انتخاب رشته
روش صحیح و اصولی انتخاب رشته

این روش و راهکاری است که همه مشاوران ما در تیم انتخاب رشته دات کام ، به کار می بندند و همه ی این عوامل را برای انتخاب رشته ی هر چه بهتر شما، در نظر می گیرند.

فیلم آموزشی این توضیحات و گفته ها را می توانید در صفحه اینستاگرام ما مشاهده کنید و از دیگر مطالب موجود در صفحه ی مجازی تیم مشاوره ی انتخاب رشته دات کام بهره ببرید.
آدرس صفحه ی مجازی ما در اینستاگرام : entekhabreshteh.official@
همچنین برای دریافت مشاوره تلفنی می توانید با شماره تلفن۰۲۱۴۴۵۱۱۰۵۳ تماس حاصل فرمایید و با مشاوران خبره ی ما در ارتباط باشید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر نوشته ها