انتخاب رشته اینترنتی
           انتخاب رشته دات کام
تخصصی ترین مرکز انتخاب رشته کنکور
پرطرفدارترین رشته های ریاضی

رشته های پرطرفدار ریاضی

فهرست مطالب

رشته های پرطرفدار ریاضی کدامند؟

با نزدیک شدن به روز های منتهی به کنکور اهمیت انتخاب رشته دو چندان خواهد شد و سوالاتی از قبیل کدام رشته بهتر است؟ یا کدام رشته در آمد بیشتری دارد؟ و … ذهن داوطلبان را درگیر خواهد کرد.

در سال های اخیر با نگاهی به آمار انتخاب های داوطلبان می توان پی برد که رقابت تنگاتنگی در رشته های مهندسی این رشته خواهد بود.

رشته ریاضی معمولا با دید رشته های مهندسی انتخاب می شود این در حالی است که تنوع در این رشته بسیار زیاد خواهد بود.

ظرفیت پذیرش در رشته های پرطرفدار

سالانه با توجه به شناخت رشته های متعدد و شناخت بازار کار رشته ها ظرفیت در رشته گروه های این رشته در دانشگاه ها با افزایش روبرو خواهد بود.

رشته های پرطرفدار ریاضی به ترتیب مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی معماری، مهندسی صنایع می باشد.

ظرفیت پذیرش در این رشته ها در دوره های روزانه ۴۰ درصد ظرفیت آزاد را شامل می شود در صورتی که در دیگر رشته ها میزان پذیرش ۲۰ درصد می باشد.

قابل ذکر است که میزان تاثیر سهمیه های مناطق و بومی گزینی در این رشته ها به نسبت کمتری لحاظ خواهد شد.

بازار کار رشته های پر طرفدار ریاضی

بازار کار رشته مهندسی برق

مهندسی برق دارای ۴ گرایش مخابرات، الکترونیک، کنترل و قدرت می باشد.

این رشته تا مقطع دکترا در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی ارائه می شود.

در بررسی های بازار کار این رشته می توان گفت مهارت های تخصصی و توانایی های لازم در این رشته می تواند عامل موفقیت در عدم بیکاری فرد محسوب شود.

با توجه به اشباع شدن این رشته فارغ التحصیلان می توانند در شرکت های پیمانکاری و تاسیسات مشغول کار شوند.

همچنین افرادی که در گرایش مخابرات و الکترونیک تحصیل کرده اند می توانند در وزارت خانه هایی نظیر ارتباطات و فن آوری، صنایع و دفاع و … استخدام شوند.

بیشتر بدانید: آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی برق

بازار کار رشته مهندسی عمران

مهندسی عمران در مقطع کارشناسی دارای ۳ گرایش عمران _ عمران، عمران _ نقشه برداری و عمران _ آب می باشد.

ابن رشته در سراسر دانشگاه های ایران و جهان از سابقه بالایی برخوردار است و امکان تحصیل در این رشته تا مقطع دکتری می باشد.

فرصت های شغلی در این رشته با توجه به تنوع در گرایش و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر با افزایش روبرو خواهد بود.

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی می توانند در شرکت های پیمانکاری، پروژه های تحقیقاتی و شرکت های مشاوره با عناوین شغلی مهندس اجرایی، مهندس ناظر و نقشه بردار و … مشغول به کار شوند.

اما با فارغ التحصیل شدن در مقاطع بالاتر در شرکت های منابع آب، شرکت آب و فاضلاب، ساخت پل و سد و راهسازی و ترافیک شهری و … می توانند اشتغال یابند.

اما به طور کلی برای شرح فرصت های شغلی این رشته می توان به ساخت بدنه های هواپیما، سازه های دریایی برای سکو های نفتی، راه ها، پل ها و سدها و … اشاره کرد.

بیشتر بدانید: آخرین رتبه قبولی مهندسی عمران

بازار کار رشته مهندسی مکانیک

از جامع ترین رشته های مهندسی می توان رشته مهندسی مکانیک را نام برد این رشته دارای در مقطع کارشناسی دارای گرایش‌های طراحی جامدات، حرارت و سیالات، ساخت و تولید، مکانیک خودرو و تاسیسات حرارتی و برودتی می باشد.

اما در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش های طراحی کاربردی، تبدیل انرژی، ساخت و تولید، بیومکانیک، سیستم محرکه خودرو، سیستم‌های تعلیق ترمز و فرمان، سازه بدنه خودرو، انرژی و محیط زیست، مهندسی هسته ای، مهندسی دریا، مکاترونیک می باشد.

به دلیل گستردگی و قدمت این رشته با عنوان مادر علوم مهندسی شناخته شده است.

بازار کار در این رشته با توجه به نوع گرایش متفاوت خواهد بود و با انتخاب هر کدام تنوعی از رشته های مرتبط در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

بیشتر بدانید: آخرین رتبه قبولی مهندسی مکانیک

بازار کار رشته مهندسی صنایع

از دیگر رشته های پرطرفدار ریاضی ،با توجه به طیف گسترده زمینه های شغلی می توان به مهندسی صنایع اشاره کرد که می توانند این افراد در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به کار شوند.

به بیان ساده تر می توان گفت هر سازمان یا اداره ای که نیازمند مدیریت و سود دهی همراه با برنامه ریزی و بهره وری باشد به یک مهندس صنایع احتیاج خواهد داشت.

مدیریت مهندسی، مدیریت پروژه، سیستم های تولیدی، مهندسی لجستیک ،برنامه ریزی استراتژیک و عملیاتی سازمان،مهندسی سیستم های اطلاعاتی و … از زمینه ها و عناوین شغلی مهندسان صنایع می باشد.

گرایش های مهندسی صنایع در مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی شامل: بهینه‌سازی سیستم‌ها، سیستم‌های سلامت، مدیریت نوآوری و فناوری، مدل‌سازی سیستم‌های کلان، آینده پژوهی، سیستم‌های مالی، لجستیک و زنجیره تأمین، مدیریت پروژه، مدیریت مهندسی و مدیریت سیستم و بهره‌وری می باشد.

بیشتر بدانید : آخرین رتبه های قبولی مهندسی صنایع

بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر

نرم‌افزار، سخت‌افزار، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات از گرایش های مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی می باشد.

بدیهی است با توجه به زمینه های شغلی گسترده در این رشته با توجه به استعداد، علاقه و افزایش مهارت هر فرد درآمد بالایی کسب خواهد کرد.

جذب افراد فارغ التحصیل در این رشته در صورتی که به زبان برنامه نویسی مسلط باشند بسیار بالا خواهد بود این در حالی است که در این زمینه در صورت داشتن مهارت در دوران تحصیل خود هم می تواند فعالیت داشته باشد.

حوزه امنیت اطلاعات، نوشتن اپ‌های جدید در عین نوآوری و خلاقیت از جمله مواردی می باشد که می توان در این رشته به عنوان زمینه های شغلی با بازار کار بسیار بالا اشاره کرد.

بیشتر بدانید : آخرین رتبه های قبولی مهندسی کامپیوتر

بازار کار رشته مهندسی معماری

رشته مهندسی معماری در مقطع کارشناسی ارشد دارای سه مجموعه گرایش می باشد که هریک دارای رشته ها منحصر می باشد.

  1. مجموعه معماری :گرایش معماری-معماری، گرایش معماری منظر، گرایش معماری داخلی، گرایش معماری اسلامی، گرایش مطالعات معماری ایران، گرایش بازسازی پس از سانحه
  2. مجموعه مدیریت پروژه و ساخت : گرایش مدیریت پروژه، گرایش تکنولوژی معماری، گرایش انرژی معماری
  3. مجموعه شهرسازی : گرایش طراحی شهری، گرایش برنامه‌ریزی شهری

مهندسان معماری موظف هستند برای نظارت در ساختمان سازی از سوی سازمان نظام مهندسی پروانه اشتغال کسب کنند.

با توجه به شناخت و توسعه ساختمان سازی و سود آوری در این عرصه بازار کار مهندسین معماری رو به افزایش خواهد بود.

ضمن اینکه تحصیل به تنهایی ملاک پذیرش در این شغل نخواهد بود و داشتن علاقه، مهارت، رزومه فعالیت های فرد هم دخیل خواهد بود.

و در رابطه با درآمد مهندسین معماری می توان گفت که از بسیاری از مشاغل از درآمد بالایی برخوردار است.

بیشتر بدانید : آخرین رتبه قبولی مهندسی معماری

تاثیر مشاور در انتخاب رشته

بسیاری از افراد بر این باورند که تنها با کسب تراز یا از طریق پرس و جو از اطرافیان و … رسیدن به رشته مورد نظر میسر خواهد شد.

اما در نهایت با منتشر شدن کارنامه نهایی هر داوطلب با دو راه روبرو می شوند یا از یک سال تحصیلی باز می مانند یا در نهایت مجبور به تحصیل در رشته های دیگر خواهند شد.

گام نهایی هر داوطلب در پذیرش دانشگاه انتخاب رشته می باشد که گاها با سهل انگاری متقاضیان روبرو خواهیم بود.

انتخاب یک مشاور متخصص و با تجربه در این بخش تا حدی اهمیت دارد که می تواند بر اساس تراز کسب شده، آخرین قبولی های سال های گذشته همراه با در نظر گرفتن سهمیه ها و دیگر شرایط ذکر شده شما را تا رسیدن به بهترین انتخاب همراهی کند.

مشاوران انتخاب رشته با سابقه ی درخشان همراه با جلب رضایت کلیه داوطلبان توانسته گامی موثر در جهت به رسیدن به هدف هر فرد داشته باشد.

برای ارتباط با مشاور انتخاب رشته کافیست با شماره زیر تماس حاصل نموده و با استفاده از تجربیات مشاوران میزان قبولی خود را در رشته های انتخابی خود مستحکم کنید.

بهترین مشاور رشته ریاضی

راه های ارتباطی ما

شماره تماس دفتر رسمی تیم مشاوره انتخاب رشته دات کام : ۰۲۱۴۴۵۱۱۰۵۳

صفحه مجازی تیم مشاوره انتخاب رشته دات کام : entekhabreshteh.official@

لینک مرتبط :
انتخاب رشته ریاضی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر نوشته ها