انتخاب رشته اینترنتی
           انتخاب رشته دات کام
تخصصی ترین مرکز انتخاب رشته کنکور
رشته های هنر

رشته های هنر

فهرست مطالب

رشته های هنر در چند سال اخیر هم در ایران و هم در جوامع بین الملل از طرفداران بسیاری برخوردار شده است و در دانشگاه های ایران رشته های هنر پیشرفت خوبی نسبت به ده سال گذشته داشته است .

۱_رشته صنایع دستی

رشته صنایع دستی

رشته صنایع دستی از رشته های هنر بوده و از رشته های کاربردی هنر است یعنی هنر و کاربرد با هم همراه شده اند ، این رشته دارای چهار گرایش بوده که شامل صنایع چوب‌، صنایع سفال‌، صنایع نگارگری‌ و صنایع طراحی‌ فرش‌ میباشد .

کسی که در این رشته وارد میشود باید از علاقه زیادی به ساختن و تولید داشته باشد تا بتواند موفق شود و در سازمان‌ میراث‌ فرهنگی‌ ، سازمان‌ صنایع‌ دستی‌ ایران‌ ، اداره‌ کل‌ صنایع‌ دستی‌ در وزارت‌ جهاد کشاورزی‌ ، سازمان‌ ایرانگردی‌ و جهانگردی‌ ، بنیاد مستضعفان‌ و جانبازان‌ ، اداره‌ کل‌ موزه‌ها و وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌

به عنوان کارمند دولتی مشغول به کار شوند و یا به صورت آزاد برای خود کارگاه تاسیس کرده و در کنار داشتن هنرجو اقدام به تولیدات و فروش شخصی هم داشته باشد .

۲_رشته نمایش

نمایش
نمایش

رشته نمایش از رشته های پرطرفدار هنر بوده و در این رشته دانشجویان هم از لحاظ علمی و هم کاربردی در سطح آگاهی بالایی در زمینه نمایش و تئاتر قرار میگیرند و چون واحدهای عملی ارائه شده و روی صحنه میروند به مرور توانایی های بالایی کسب کرده و کم کم وارد محیط کار میشوند .

این رشته پنج گرایش دارد :

گرایش ادبیات‌ نمایشی‌، کارگردانی‌، بازیگری‌، صحنه‌آرایی‌ و نمایش‌ عروسکی‌ از گرایش های این رشته میباشد .

۳_رشته کارگردانی تلویزیون

کارگردانی تلویزیونی
کارگردانی تلویزیونی

رشته کارگردانی تلویزیون از رشته های پرکاربرد و پرطرفدار رشته هنر بوده که در این رشته به دانشجویان اصول اساسی کارگردانی و کاکرد های هنری آموزش داده میشود .

این رشته سه گراش دارد که شامل : کارگردانی مستند تلویزیونی ، گرایش نمایش و گرایش تلویزیون میباشد .

۴_رشته گرافیک

گرافیک
گرافیک

رشته گرافیک از رشته هایی است که ارتباط مستقیم با هنر و نقاشی و ارتباط برقرار کردن داشته و در همه دانشگاه های دولتی و غیر دولتی نیز تدریش میشود و

در مقطع کارشناسی تنها یک گرایش گرافیک را دارد و در زمینه طراحی های مختلف میتوانند مشغول به کار شوند .

۵_ رشته سینما

رشته سینما
رشته سینما

رشته سینما از گذشته تا کنون مورد استقبال بوده و جز رشته های پرطرفدار رشته هنر میباشد که به دانشجویان به صورت تخصصی آموزش داده شده و هم به صورت عملی کار را یاد میگیرند .

این رشته دارای چهار گرایش میباشد که شامل : گرایش تدوین، فیلمنامه نویسی،‌ کارگردانی و فیلمبرداری میباشد که برای هر چهار رشته بازار کار خوبی وجود دارد و

بعد از فارغ التحصیلی میتوانند وارد بازار کار شوند البته لازم به ذکر است که تمامی رشته های هنر نیاز به سرمایه اولیه میباشند .

۶_رشته عکاسی

رشته عکاسی
رشته عکاسی

رشته عکاسی مثل رشته سینما از رشته هایی است که از گذشته تا الان علاقه مندان خاص خود را داشته و کمتر از ده سال هست که این رشته جزء رشته های دانشگاهی شده و در این رشته به دانشجوریان هم به صورت تئوری و هم بصورت عملی عکاسی را آموزش میبینند .

فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در بسیاری از مراکز و موسسه ها و مطبوعات و کلینیک های هنری مشغول به کار شوند و یا بصورت شخصی اقدام به تاسیس آتلیه عکاسی کرده و یا تدریس کنند .

۷_رشته ارتباط تصویری

رشته ارتباط تصویری
رشته ارتباط تصویری

رشته ارتباط تصویری از رشته های جدید شاخه هنر بوده که فارغ التحصیلان این رشته اطلاعات و ارتباط برقرار کردن با زبان تصویری را در دانشگاه ها آموزش میبینند و این رشته در تمام دانشگاه های دولتی و غیر انتفاعی کشور نیز ارائه میشود .

فارغ التحصیلان این رشته در زمینه ارتباطات فرهنگی و تجاری از توانایی بالایی برخوردار بوده و میتوانند در همه زمینه ها برای انجام تبلیغات مشغول به کار شوند و یا به ساخت تصویر برای کتاب ها ، مجلات و رسانه ها بپردازند .

۸_رشته تلویزیون و هنرهای دیجیتالی

تلویزیون و هنرهای دیجیتالی
تلویزیون و هنرهای دیجیتالی

رشته تلویزیون و هنر های دیجیتالی که از رشته های جدید هنر بوده و در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی دانشگاه های کشور ارائه میشود و دارای دو گرایش گرافیک رایانه‎ای و انیمیشن رایانه‎ای میباشد .

۹_رشته هنرهای تجسمی

هنرهای تجسمی
هنرهای تجسمی

رشته هنرهای تجسمی تنها در مقطع کاردانی ارائه شده و دارای سه گرایش میباشد که شامل نقاشی ، گرافیک و نقاشی مینیاتور میباشد که برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی میتوانند در یکی از سه شاخه ادامه تحصیل دهند .

۱۰_رشته نقاشی

رشته نقاشی
هنرهای تجسمی

رشته نقاشی از رشته هایی است که از گذشته تا الان علاقه مندان و طرفداران خاص خود را داشته و در مقطع کاردانی و کارشناسی در دانشگاه های دولتی ارائه میشود و کسی که در این رشته تحصیل میکند باید همزمان با دانشگاه به صورت عملی هم خودش نقاشی کردن را پیگیری کرده و دائما تمرین کند .

بازار کار این رشته بسته به روحیات فرد نقاش و توانایی هایی که فرد دارد متفاوت بوده و میتوانند اقدام به برپایی گالری و فروش آثار کرده و یا در وزارت فرهنگ و ارشاد و شهرداری و زیباسازی ها مشغول به کار شوند .

۱۱_رشته مردم شناسی

مردم شناسی
مردم شناسی

رشته مردم شناسی در مقطع کاردانی ارائه میشود و در این رشته به مطالعه و پژوهش در مورد مردم و شناسایی فرهنگ ها و تفاوت های بین فردی مییپردازند و میتوانند با مدرک این رشته میتوانند در موزه های مردم شناسی و یا پژوهش های مردمی و جامعه شناسی همکاری کنند .

۱۲_رشته طراحی پارچه و لباس

طراحی پارچه و لباس
طراحی پارچه و لباس

رشته طراحی پارچه و لباس در مقطع کارشناسی ارائه شده و دارای دو گرایش تک دوزی و مزون و صنعت میباشد .

در شاخه تک دوزی به دوخت لباس به صورت تکی و برای شخص پرداخته میشود و بازار کار آنها کاملا شخصی میباشد . و در شاخه مزون و صنعت دوخت وسیع تری میباشد و بازار کار خوبی دارد چراکه هم میتوانند به صورتی مزون شخصی به تولید انواع لباس بپردازند و یا برای ارگان های دولتی به دوخت بپردازند .

۱۳_ رشته طراحی صنعتی

طراحی صنعتی
طراحی صنعتی

رشته طراحی صنعتی از رشته هایی است که به تازگی وارد رشته های هنر شده ولی کشور های دیگر از گذشته تا کنون این رشته ارائه شده و کاربرد بسیار زیادی در طراحی های صنعتی و غیر صنعتی کالاهای مختلف داشته است .

فارغ التحصیلان این رشته میتوانند به عنوان طراح محصولات در ارگان های خصوصی و غیرخصوصی مشغول به کار شوند .

۱۴_رشته باستان شناسی

رشته باستان شناسی
رشته باستان شناسی

رشته باستان شناسی از رشته هایی است که در مقطع کاردانی ارائه میشود که در این رشته به شناخت آثار قدیمی که مربوط به گذشته و نیاکان ایران و جهان میپردازند و بازار کار این رشته در موزه ها و یا در وزارت فرهنگ و ارشاد میباشد .

۱۵_رشته فرش

رشته فرش
رشته فرش

رشته فرش از رشته های جدید رشته های هنر بوده و تنها در مقطع کاردانی ارائه میشود و در این رشته در زمینه انواع بافت ، نقشه ، شیوه بافت و اطلاعات به طور جامع درمورد فرش و طرح های اصیل و نوین فارغ التحصیلان این رشته اطلاعات دارند .

فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در زمینه فروش فعالیت کنند و یا کارگاه بافندگی و طراحی تاسیس کنند و یا همراه با تاجران فرش به عنوان مشائر همراه شوند .

۱۶_رشته موسیقی

رشته موسیقی
رشته موسیقی

رشته موسیقی از گذشته مورد استقبال همه ملت ها بوده و تدریس میشده و در ده سال اخیر در دانشگاه های دولتی بیشتری این رشته ارائه میشود .

این رشته در مقطع کارشناسی ارائه شده و دارای چهار گرایش میباشد که شامل :

  1. کارشناسی آهنگسازی
  2. کارشناسی موسیقی نظامی
  3. کارشناسی نوازندگی موسیقی ایرانی
  4. کارشناسی نوازندگی موسیقی جهانی میباشد .

جهت دریافت مشاوره و انتخاب رشته هنر و رشته های نظری با شماره تلفن ۰۲۱۴۴۵۱۱۰۵۳ تماس گرفته و از انتخاب رشته تخصصی ما بهره مند شوید .

8 پاسخ

    1. در مورد کار که بستگی به توانایی شخص داره و اینکه تلاش کرده باشه برای یادگرفتن کار
      دروس رشته هنر خیلی سخت نیست و وقتی شما علاقه داشته باشین به این رشته چندان سخت نخواهد بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر نوشته ها