انتخاب رشته اینترنتی
           انتخاب رشته دات کام
تخصصی ترین مرکز انتخاب رشته کنکور
رشته مشاوره

رشته مشاوره

فهرست مطالب

رشته مشاوره از رشته های علوم انسانی بوده و از لحاظ موقعیت تحصیلی و شغلی مثل رشته روانشناسی برای سلامت روان تلاش میکنند . مشاوره در واقع کار اصلی آن پیشگیری بوده و به دانشجویان فارغ التحصیل راه های پیشگیری و آموزش از مشکلات روانی و روحی آموزش داده میشود .

دوره و دروس

این رشته دارای ۱۴۴ واحد در مقطع کارشناسی بوده و دارای گرایش های خاصی نمیباشد .

دروس رشته

دروس‌ پایه‌ و اصلی‌:

 ریاضیات‌ پایه‌، مبانی‌ جامعه‌شناسی‌، انسان‌ از دیدگاه‌ اسلام‌، روان‌شناسی‌ عمومی‌، اصول‌ فلسفه‌ آموزش‌ و پرورش‌، آمار توصیفی‌، آموزش‌ و پرورش‌ ابتدایی‌، راهنمایی‌ و متوسطه‌، جامعه‌شناسی‌ آموزش‌ و پرورش‌، روان‌شناسی‌ از دیدگاه‌ دانشمندان‌ اسلامی‌، مبانی‌ راهنمایی‌ و مشاوره‌، فیزیولوژی‌ انسان‌ (اعصاب‌ و غدد)

دروس‌ تخصصی :

 راهنمایی‌ و مشاوره‌ تحصیلی‌، راهنمایی‌ و مشاوره‌ شغلی‌، کاربرد آزمون‌های‌ روانی‌ (هوش‌، استعداد، رغبت‌)، کاربرد آزمون‌های‌ تشخیصی‌ و شخصیت‌ در مشاوره‌، نظریه‌ مشاوره‌ و روان‌درمانی‌، راهنمایی‌ و مشاوره‌ گروهی‌، مشاوره‌‌ی خانواده‌.

بازار کار

مشاوره در زمینه های مختلفی مثل تحصیل ، ازدواج ، خانواده و … میتوانند فعالیت داشته و در صورت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد میتوانند در مراکز مشاوره و یا مدارس مشغول به کار شوند .

حقوق دریافتی فارغ التحصیلان این رشته نسبتا خوب بوده و بازار کار خوبی دارد چرا که در چند سال اخیر فرهنگ مشاوره رفتن و مشورت کردن پیشرفت خوبی داشته است .

گرایش های ارشد رشته مشاوره

۱ _مشاوره خانواده : فارغ التحصیلان این گرایش به راهنمایی و کمک جهت حل اختلافات زناشویی ، مشکلات زوجین و … میپردازند .

۲ _مشاوره تحصیلی : مشاوران تحصیلی برای انتخاب رشته ، چگونگی درس خواندن برای بازدهی بهتر ، کم کردن اضطراب دانش آموز و والدین راهنمایی و کمک میکنند .

۳ _ مشاوره شغلی : مشاوران این گرایش در زمینه کشف استعداد و ایجاد انگیزه و راه های داشتن ارتباط بهتر فعالیت میکنند .

۴ _ مشاوره توانبخشی : در این گرایش مشاوران به باز توانی سالمندان ، معلولین جسمی و بیماران درگیر اعتیاد میپردازند .

هزینه تحصیل در رشته مشاوره

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی بسیار ناچیز بوده و در دانشگاه پیام نور هزینه تحصیل بین ۹۵۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰۰ تومان بود و در دانشگاه آزاد بین ۱۲۰۰۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰۰۰ میباشد .

تفاوت رشته روانشناسی و مشاوره

فارغ التحصیلان رشته روانشناسی پس از گرفتن مدرک کارشناسی ارشد میتوانند به تاسیس مطب اقدام کرده و همچنین یک روانشناسی با اختلالات و بیماری های روانی سر و کار دارد به درمان بیماران میپردازد در حالیکه فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد رشته مشاوره در هر کدام از گرایش ها نمیتوانند مطب داشته و تنها به پیشگیری و مشورت دادن میپردازند و کسانی که به آنها مراجعه میکنند بیمار نیستند و تنها به آنها مراجع گفته میشود .

رتبه قبولی در رشته مشاوره سال ۹۸

رتبهسهمیه دانشگاهدوره
۹۵۳منطقه ۱دانشگاه خوارزمی (محل تحصیل کرج)روزانه
۷۶۲۵منطقه ۱دانشکده غیرانتفاعی رفاه – ویژه خواهرانغیرانتفاعی
۲۱۱۵منطقه ۲دانشگاه اصفهاننوبت دوم
۲۲۱۶منطقه ۲دانشگاه اصفهاننوبت دوم
۲۲۲۵منطقه ۳دانشگاه خوارزمی (محل تحصیل کرج)روزانه

دانشگاه هایی که رشته مشاوره را دارند

رشته مشاوره در دانشگاه های دولتی ، غیر انتفاعی ، پیام نور و آزاد ارائه و تدریس میشود .

انتخاب رشته

رشته مشاوره برای کسانی که علاقه به روانشناسی داشته اند اما رتبه آنها اجازه قبولی در آن رشته را نداده انتخاب خوبی است البته با رتبه خوب هم کسانی که علاقه به مشورت دادن به دیگران دارند با انتخاب رشته خوب میتوانند در دانشگاه های عالی مشغول به تحصیل شوند .

جهت دریافت مشاوره و انتخاب رشته تخصصی با شماره تلفن ۰۲۱۴۴۵۱۱۰۵۳ تماس حاصل فرمائید .

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر نوشته ها