انتخاب رشته اینترنتی
           انتخاب رشته دات کام
تخصصی ترین مرکز انتخاب رشته کنکور
رشته دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی

فهرست مطالب

رشته دندانپزشکی به تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و دندان می‌پردازد و از همین‌رو شاید بهتر باشد که عنوان این رشته را دهان‌پزشکی گذاشت دندانپزشکی یک علم تخصصی است که سلامت دهان و دندان را به عنوان عضوی مهم در سلامت جسم و روح، زیبایی و ادا کردن کلمات تامین می‌کند.

دوره و دروس پایه رشته دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی دارای دو دوره مجزای ۲ و ۴ ساله است و دوره ی آموزشی هم دارد .

دروس پایه

در ۲ سال اول دانشجویان رشته دندانپزشکی واحدهای علوم پایه مثل بیوشیمی، آناتومی، بافت‌شناسی، فیزیولوژی، ژنتیک، میکروب‌شناسی و ایمنی‌شناسی را می‌گذرانند.

کارآموزی رشته

بعد از ۲ سال دانشجویان رشته دندانپزشکی وارد دوره تخصصی این رشته شده و دروس اختصاصی خود را در زمینه آسیب‌شناسی فک و دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، پروتزهای ثابت و اکلوژن، پروتزهای متحرک و فک و صورت ، پریودنتولوژی، ترمیمی و مواد دندانی، بیماری‌های دهان و دندان، جراحی دهان و فک و صورت، دندانپزشکی کودکان و رادیولوژی دهان و فک و صورت می‌گذرانند.

بازار کار رشته

در کشور ایران نزدیک به ۱۲ هزار دندانپزشک وجود دارد و هر سال ۱۸ دانشکده دندانپزشکی بیش از هزار دانشجو را تربیت می کنند بازار کار این رشته در شهرهای بزرگ تا حد بسیار زیادی مطلوب است اما هنوز هم در شهرهای کوچک و روستاها آن طور که باید و مورد انتظار است بازار کار مناسبی وجود ندارد اما با گرایش بیش از پیش افراد در این رشته می توان به اهمیت این رشته در بین سایر رشته های علوم پزشکی پی برد.

دشواری و مشکلات این رشته

این رشته حرفه‌ای است که با کارهای عملی بر روی بیمار همراه است، بنابراین امکان انتقال بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت یا ایدز از بیمار به پزشک بسیار زیاد است و دندانپزشکان و دانشجویان این رشته باید همواره به اصول کنترل عفونت توجه داشته باشند چون یک کوتاهی یا اشتباه می‌تواند برای آنها عواقب ناخوشایندی داشته باشد. همچنین یک دندانپزشک باید بطور مرتب نرمش و ورزش کند تا دچار کمردرد و پادرد مزمن نگردد.

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

امکان ادامه تحصیل فوق دکترا درگرایش های مختلف دندان‌پزشکی در ایران وجود دارد.

رشته دندانپزشکی

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ناچیز بوده و در دانشگاه های آزاد بین ۹/۵۰۰/۰۰۰ تا ۱۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان در هر ترم بوده و بسته به واحد های انتخابی دانشجو تغییر میکند.

آخرین رتبه قبولی رشته دندانپزشکی

رتبه در سهمیه سهمیهدانشگاه قبولی
۱۰۱۵منطقه ۳دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور
۳۷۸منطقه ۳دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
۲۰۷منطقه ۲دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
۸۳۶منطقه ۲دانشگاه علوم پزشکی تبریز
۹۸۹منطقه ۱دانشگاه علوم پزشکی کاشان

انتخاب رشته دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی از زیر مجموعه های رشته تجربی بوده و جزء پرطرفدارترین رشته بین متقاضیان میباشد برای داشتن انتخاب رشته خوب و تخصصی با ما در ارتباط باشید .

راه های ارتباطی ما

شماره تماس دفتر رسمی تیم مشاوره انتخاب رشته دات کام : ۰۲۱۴۴۵۱۱۰۵۳

صفحه مجازی تیم مشاوره انتخاب رشته دات کام : entekhabreshteh.official@

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر نوشته ها