انتخاب رشته اینترنتی
           انتخاب رشته دات کام
تخصصی ترین مرکز انتخاب رشته کنکور
تحلیل سوالات کنکور 1400

تحلیل سوالات کنکور ۱۴۰۰

فهرست مطالب

با تحلیل سوالات کنکور ۱۴۰۰ تا پایان مقاله همراه ما باشید.

سطح سوالات کنکور هرساله پس از برگزاری آزمون سراسری تحلیل می شود و میزان سختی و سادگی سوالات بررسی خواهد شد.

با توجه به حواشی سطح سوالات و تعداد سوالات خارج از کتاب سخت ترین درس از میان دروس آزمون سراسری ریاضی شناخته شد.

حال برای بررسی دقیق تر دروس آزمون سراسری مشاوران انتخاب رشته به تحلیل هر یک از آن ها پرداخته اند

تعداد داوطلبان کنکور ۱۴۰۰

گروه آزمایشیتعداد شرکت کنندگان کنکور ۱۴۰۰
تعداد داوطلبان رشته تجربی کنکور ۱۴۰۰۵۵۴/۸۶۰ نفر
تعداد داوطلبان رشته ریاضی کنکور ۱۴۰۰۱۴۲/۰۶۲ نفر
تعداد داوطلبان رشته انسانی کنکور ۱۴۰۰۳۷۰/۱۱۲ نفر
تعداد داوطلبان رشته هنر کنکور ۱۴۰۰۱۲۵/۱۲۱ نفر
تعداد داوطلبان رشته زبان کنکور ۱۴۰۰۱۷۵/۷۶۶ نفر

تحلیل سوالات کنکور ریاضی ۱۴۰۰

تحلیل سوالات عمومی کنکور ریاضی ۱۴۰۰

تحلیل سوالات اختصاصی کنکور ریاضی ۱۴۰۰

تحلیل سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۰

تحلیل سطح عمومی کنکور تجربی ۱۴۰۰

تحلیل سطح اختصاصی کنکور تجربی ۱۴۰۰

تحلیل سوالات کنکور انسانی ۱۴۰۰

تحلیل سوالات عمومی کنکور انسانی ۱۴۰۰

تحلیل سوالات اختصاصی کنکور انسانی ۱۴۰۰

تحلیل کنکور ۱۴۰۰ از زبان سازمان سنجش

سازمان سنجش آموزش کشور، ضمن آرزوی موفقیت برای همه داوطلبان عزیز، ضروری می‌داند با توجه به مباحث مطرح‌شده در رسانه‌ها در خصوص سختی و دشواری آزمون سراسری سال ۱۴۰۰، توضیحات زیر را به استحضار داوطلبان عزیز برساند:

۱ـ فراوانی زیاد متقاضیان ورود به آموزش‌ عالی و محدودیت در ظرفیت‌های با آزمونی و موردِ‌ اقبال در آموزش‌ عالی از نظر رشته و دانشگاه‌های دارای مطلوبیت از نظر متقاضیان و تفاوت اهداف آموزش‌ عالی با اهداف آموزش عمومی (ابتدایی و متوسطه)، چه از حیث ماهیت و چه از نظر قانون و مصوبات، سازمان سنجش آموزش کشور را در جهت تحقق هدف اصلی آزمون، یعنی تمیز متقاضیان بر اساس دانش و توانمندی آنها، مجبور به طراحی آزمونی رقابتی کرده است و این دسته از آزمون‌ها از بحث‌‌ برانگیزترین و پرچالش‌ترین آزمون‌ها هستند. صاحب‌نظران نظام آموزشی و به‌ صورت خاص زیر نظام اندازه‌گیری و سنجش به خوبی می‌دانند بین آزمون‌های ارتقای پایه آموزش‌ و‌ پرورش و آزمون‌های رقابتی تفاوت ماهوی وجود دارد و به همین دلیل، آزمون‌های رقابتی حاوی سؤال‌هایی هستند که ضریب دشواری آنها نسبت به آزمون‌های مدارس زیاد است؛ چون در آزمون‌های سراسری و کنکور، هدف جداسازی ۵ درصد بالای جامعه شرکت‌کنندگان است و نه ارتقای پایه.

۲ـ در کنکور سراسری ۱۴۰۰، حدود ۷۱ عنوان درسی در پنج گروه آزمایشی، مورد آزمون قرار گرفته است که بر اساس برآورد اولیه این سازمان، به‌ غیر از درس ریاضی، بقیه دروس ۱۰ تا ۱۵ درصد آسان‌تر بوده است. برآورد سازمان حاکی از این است که آزمون در حالت کلی، نسبت به سال گذشته آسان‌تر شده است. لازم به توضیح است دشوارتر شدن درس ریاضی نسبت به سال گذشته، به علت سیستم‌ محور بودن انتخاب سؤال بوده است و فردی نبوده است. کمااینکه این امر در درس شیمی آزمون سال قبل هم اتفاق افتاد و قاعدتاً با تراز کردن نمرات، مسئله سختی و آسانی سؤال‌ها حل خواهد شد.

۳ـ اکثر مباحث مطرح‌شده در ارتباط با کنکور سراسری ۱۴۰۰، صرفاً مرتبط به درس ریاضی است و داوطلبان عزیز می‌دانند در آزمون‌های رقابتی، اصولاً نمره خام مبنای رتبه‌ متقاضیان نیست. همان‌ طوری‌ که اطلاع دارید نمرات خام هر متقاضی در هر ماده درسی با استفاده از روش‌های اندازه‌گیری و سنجش تراز می‌شوند و کم شدن نمره خام، لزوماً به معنی کم شدن نمره تراز نیست. سازمان سنجش با استفاده از اصول اندازه‌گیری و سنجش، بر اساس روش تراز که هر ساله در ویژه‌نامه راهنمای انتخاب رشته نیز توضیح داده می‌شود، بهترین تصمیم‌ها را به نفع داوطلبان عزیز گرفته و خواهد گرفت. این مسیر همیشگی سازمان سنجش بوده، هست و خواهد بود.

۴ـ بر اساس برآوردهای اولیه این سازمان، در گروه آزمایشی علوم‌ ریاضی و در درس ریاضی، تعداد محدودی سؤال از بین ۵۵ سؤال چالشی بوده است و تقریباً می‌توان گفت در کل فضای مجازی، تمامی بحث‌ها در رابطه با سختی درس ریاضی مربوط به همین تعداد سؤال است. سازمان سنجش آموزش کشور، این اطمینان را به داوطلبان عزیز می‌دهد که با بررسی مجدد و در نظر گرفتن اینکه اگر مطالب سؤال خارج از سرفصل‌های کتاب درسی باشد یا ابهام داشته باشد، آن سؤال به‌ صورت تأثیر مثبت اعمال یا حذف خواهد شد. بدیهی است این امر در ارتباط با درس ریاضی گروه‌های آزمایشی علوم‌ تجربی و علوم‌ انسانی هم صدق می‌کند.

۵ـ مطلب پایانی این است که دشواری یا آسانی یک آزمون، با محاسبه ضریب دشواری هر سؤال بعد از قرائت و تصحیح پاسخنامه‌ها انجام می‌گیرد و با حدس و گمان و صحبت‌های کلی محقق نمی‌شود. سازمان سنجش آموزش کشور هر سال بعد از تصحیح پاسخنامه‌ها، سؤالات تمامی گروه‌های آزمایشی را در گروه‌های تخصصی سازمان که وظیفه آنها تجزیه‌ و‌ تحلیل سؤالات از ابعاد مؤلفه‌ های اندازه‌گیری و سنجش، ازجمله محاسبه ضریب تمیز، ضریب دشواری و … است، مورد بررسی قرار داده و نتیجه آن را به گروه‌های تخصصی طراح جهت بهبود روند فعالیت خود ارائه می‌دهد؛ که در این خصوص نیز گزارش تحلیلی از آن به تناوب در نشریه پیک سنجش سازمان جهت استحضار متقاضیان چاپ و انتشار می‌یابد.

منبع : www.sanjesh.org

اعتراض به سوالات کنکور ۱۴۰۰

راه های ارتباطی ما

شماره تماس دفتر رسمی تیم مشاوره انتخاب رشته دات کام : ۰۲۱۴۴۵۱۱۰۵۳

صفحه مجازی تیم مشاوره انتخاب رشته دات کام : entekhabreshteh.official@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر نوشته ها