انتخاب رشته اینترنتی
           انتخاب رشته دات کام
تخصصی ترین مرکز انتخاب رشته کنکور
بهترین مشاوران انتخاب رشته

بهترین مشاوران انتخاب رشته

فهرست مطالب

برای شناخت بهترین مشاوران انتخاب رشته و مشاور آماتور باید ابتدا ویژگی های مشاور حرفه ای را بشناسیم و با منطق خود تشخیص دهیم که برای انتخاب رشته که سرنوشت و آینده فرد را تحت تاثیر قرار می دهد به کدام یک مراجعه کنیم.

ویژگی های بهترین مشاوران انتخاب رشته

تحصیلات و تجربه :

بهترین مشاوران انتخاب رشته که تخصص و تجربه انتخاب رشته را دارند، دائما در حال بروز رسانی اطلاعات خود در زمینه رشته ها، دانشگاه ها، نوع پذیرش، تاثیر سهمیه ها، فرهنگ شهر ها، شناخت سهمیه ها و شهر های جزء سهمیه بندی و … است.
در حالی که یک مشاور آماتور صرفا زمان انتخاب رشته، این کار را انجام می دهد به عنوان یک کاری برای درآمد در کنار کار اصلی خود انجام می دهند بدون در نظر گرفتن اطلاعات در مورد دانشگاه ، موقعیت اجتماعی و شرایط روحی داوطلب .

توجه :

مشاور متخصص انتخاب رشته به همه پارامتر های انتخاب رشته توجه می کند و برای قبولی فرد در رشته ای که تناسب بیشتری با او دارد تلاش می کند، تعدادی از پارامتر های انتخاب رشته شامل :

دانشگاه :

دانشگاه انتخابی دانشجو ، در چه سطحی از رتبه علمی قرار دارد، نوع پذیرش، داشتن خوابگاه، داشتن یا نداشتن سرویس رفت و آمد، مسافت دانشگاه انتخابی تا شهر سکونت دانشجو.

هدف :

هدف فرد را در نظر بگیریم و به این هم توجه کنیم که هدف فرد واقعی است و یا غیر ممکن هست، با توجه به شناختی که مشاور از میزان تلاش و روحیات داوطلب دارد متوجه می شود که فرد هدفش واقعی است یا واهی.

درآمد :

در انتخاب رشته باید موقعیت شغلی رشته را برای بعد از فارغ التحصیلی و اینکه بستری برای کار وجود دارد یا خیر در نظر گرفت و درآمد را پیش بینی کرد و در نظر گرفتن بازار کار نباید در لحظه باشد، باید بازار کار رشته را برای رشته هایی که ۴ سال طول می کشد ۴ سال آینده در نظر گرفت.

زمان تحصیل :

برای انتخاب رشته باید توجه داشت که مدت زمان تحصیل برای داوطلب قابل پذیرش است یا نه، هر ساله تعدادی از ورودی های رشته پزشکی بعد از چند ترم خسته شده و انصراف می دهند دلیل این انصراف آن است که در زمان انتخاب رشته مدت زمان تحصیل را در نظر نگرفته و صرفا به اینکه علاقه به پزشکی دارند و رتبه مناسب بوده این انتخاب را داشته اند.

علایق فرد:

مشاور حرفه ای به علایق فرد توجه می کند اما به فرد یادآور می شود که این علایق واقعی است یا زودگذر، تشخیص واقعی بودن یا نبودن علاقه فرد بستگی را تنها مشاوری که حرفه ای است می تواند تشخیص دهد اگرنه یک مشاور آماتور تنها از علایق می پرسد و لیست می کند.

منظور از علایق واقعی این است که فرد رشته را با تمام جوانب آن را در نظر می گیرد، دانشجوی رشته پرستاری در علاقه خود سر و کار داشتن با خون، کار شیفتی دارد و با انواع بیماری ها سر و کار دارد را در نظر می گیرد و اگر باز هم علاقه داشت این علاقه واقعی است.

در نظر گرفتن شرایط روحی :

مشاور حرفه ای با صحبت کردن با فرد متوجه حالات و روحیات فرد می شود و با همان شناخت فرد زمانی که رشته و دانشگاه مورد علاقه خود را میگوید مشاور تشخیص می دهد که آن رشته با فرد تناسب دارد یا خیر و یا دانشگاهی که علاقه دارد، فرد می تواند راه دور را تحمل کند و وابستگی عاطفی و استقلال فرد را در نظر می گیرد.

در نظر گرفتن سطح مالی :

زمانیکه فرد برای انتخاب رشته به یک مشاور متخصص انتخاب رشته مراجعه می کند مشاور باید سطح مالی و میزان درآمد فرد و یا میزانی خانواده می توانند برای فرد هزینه کنند را در نظر بگیرد
و انتخاب رشته نباید بدون توجه به شرایط مادی و در نظر گرفتن سطح مالی فرد باشد چراکه اگر مشاور حرفه ای نباشد بدون در نظر گرفتن سطح مالی فرد رشته هایی را لیست کند و فرد در دانشگاه و یا رشته ای پرهزینه قبول شود
و از پس هزینه های آن بر نیاید مجبور به انصراف شده و یا کلا برای ثبت نام اقدام نکند، باعث می شود از یکسال کنکور محروم شود.

اطمینان دهی :

مشاور متخصص، قول و اطمینان دهی قطعی و صد درصدی به فرد نمی دهد، چرا که کنکور تا حدودی قابل پیش بینی است نه به طور کامل و یقینی.

در مورد انتخاب رشته این موضوع وجود دارد که بسیاری از مشاوران به دانش آموز و داوطلب قول قبولی می دهند و یا اطمینان می دهند.
که در دانشگاه خاصی قبول می شود در حالیکه هم مشاور و هم داوطلب می دانند که چنین چیزی امکان پذیر نیست.

برای مثال روشی که بین اکثر مشاوران آماتور رایج است که تعداد مشخصی از رشته های لیست انتخاب رشته را به رشته های رویایی، واقع گرایانه و … تقسیم می کنند.
منسوخ است چرا که در این روش تعداد زیادی از انتخاب های عاقلانه از بین می رود.

برای یک مشاور خوب تخصص انتخاب رشته را دارد تنها قبولی ملاک نیست بلکه شرایط تحصیلی خوب ، آرامش روانی ، فرهنگ و مسافت شهر داوطلب و دانشگاه و وضعیت داوطلب از لحاظ روحی و مالی
از ملاک هایی است که مشاورین ما در مجموعه انتخاب رشته دات کام در نظر می گیرند.

شماره تماس انتخاب رشته دات کام

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر نوشته ها