انتخاب رشته اینترنتی
           انتخاب رشته دات کام
تخصصی ترین مرکز انتخاب رشته کنکور
انتخاب رشته کنکور 1401

انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

فهرست مطالب

انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ با چه شرایطی  صورت می گیرد؟

چه طور انتخاب رشته کنم تا با انتخاب های اولم قبول شوم؟

پس از اعلام نتایج سازمان سنجش و مجاز شدن داوطلبان به انتخاب رشته گام نهایی کنکور سراسری آغاز خواهد شد.

از انتخاب رشته می توان به عنوان غول نهایی کنکور نام برد زیرا تمامی تلاش های فرد با انتخاب های درست و اصولی به ثمر خواهد رسید.

اما در صورت ناآگاهی  و انتخاب های غلط  می تواند یکسال از عمر تحصیلی فرد را به تعویق بیندازد و یا داوطلب  را مجبور به تحصیل در رشته ای کند که تمایلی به آن ندارد.

مشاورین انتخاب رشته با بهترین و مجرب ترین مشاوران خود می توانند شما را در سرنوشت سازترین انتخاب همراهی کنند.

پس تا پایان مقاله همراه ما باشید تا با آگاهی از شرایط انتخاب رشته و  نحوه ی الویت بندی رشته ها بهترین انتخاب را از آن خود کنید.

انتخاب رشته بر اساس کارنامه کنکور ۱۴۰۱

پس از اعلام زمان نتایج اولیه، هر داوطلب با مراجعه به سایت سازمان سنجش و وارد کردن اطلاعات خود می تواند کارنامه اولیه خود را دریافت می کند.

ابتدا اطلاعات فردی خود را با اطلاعات درج شده در کارنامه مطابقت داده و در صورت عدم مطابقت اعتراض خود را ثبت نماید.

با توجه به اینکه دانشگاه آزاد و دولتی بر اساس آزمون سراسری پذیرش می کنند مجاز بودن در دوره های روزانه، شبانه، دانشگاه آزاد و … در این کارنامه درج خواهد شد.

پس از مجاز بودن فرد مهم ترین قسمت توجه به رتبه و تراز در هر زیر گروه می باشد.

بدین صورت که داوطلب معیار انتخاب رشته خود را بر اساس رتبه کسب شده در هر زیر گروه قرار می دهد.

به طور مثال باید گفت رشته مهندسی کامپیوتر در زیر گروه یک قرار دارد و داوطلب باید رتبه خود در زیر گروه یک را ملاک خود قرار دهد.

زمان انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

پس از اعلام نتایج اولیه، سازمان سنجش زمانی را جهت انتخاب رشته داوطلبان مجاز به انتخاب رشته  تعیین می کند.

کلیه داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، غیر انتفاعی، پردیس خودگردان، پیام نور می توانند در موعد مقرر نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند.

معمولا زمان انتخاب رشته در مرداد ماه هر سال برگزار می شود در صورت اطلاعیه زمان مشخص از سازمان سنجش در مقاله درج خواهد شد.

ضمن اینکه سالانه شرایطی در انتخاب رشته لحاظ می شود متقاضیان انتخاب رشته، دفترچه انتخاب رشته خود را با دقت مطالعه کنند و سپس با توجه به موارد ذکر شده در این مقاله ۱۵۰ کد رشته انتخابی خود را در سامانه سنجش انتخاب کنند.

دفترچه های انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

دفترچه انتخاب رشته ریاضی

دفترچه انتخاب رشته تجربی

دفترچه انتخاب رشته علوم انسانی

دفترچه انتخاب رشته هنر و زبان خارجه

شماره تماس انتخاب رشته دات کام

فرآیند انتخاب رشته

آگاهی از فرآیند انتخاب رشته ضمن توجه به عوامل فردی و اجتماعی می تواند برگ برنده ای از انتخاب رشته ی حرفه ای باشد.

در ابتدای این فرآیند باید به دو عامل تاثیر گذار و موثر توجه ویژه ای داشت و نباید از آن غافل شد.

۱.عوامل  فردی

۲.عواملی اجتماعی

سیر تا پیاز انتخاب رشته

تاثیر عوامل فردی در انتخاب رشته 

از عوامل تاثیر گذار فردی در انتخاب رشته می توان به هدف، استعداد، علاقه و شناخت کافی اشاره کرد که  به صورت اختصار به هریک خواهیم پرداخت.

هدف:

هدف در واقع ابزارهای اصلی و لازمه ی موفقیت محسوب می شود به طوری که با داشتن هدف فرد می تواند قرار گرفتن در آن مسیر و انتهای آن را مجسم کند.

در انتخاب رشته شما با تعیین هدف می توانید آینده رشته خود را مشخص کرده و با آگاهی از مسیر خود قدم های محکم تری را بردارید.

استعداد:

استعداد یا هوش تحصیلی از جمله عواملی است که فرد را از دیگران متمایز می کند.

اما باید به اینکه توجه داشت که تنها داشتن استعداد نمی تواند موفقیت فرد را تضمین کند زیرا استعداد بدون تلاش فردی و توانایی انجام آن، نمی تواند موثر واقع شود.

افراد زیادی هستند که با تلاش های اندک نه تنها بهره ای از استعداد خود نمی برند بلکه  دچار دلزدگی  و تضعیف اعتماد به نفس می شوند.

پس استعداد نمی تواند نشان دهنده ی توانایی شخصی فرد باشد.

علاقه:

علاقه، تمایل فرد یا نوعی انگیزه بالفعل می باشد که منجر به اشتیاق و حرکت در فرد می شود.

اما در انتخاب رشته که با آینده و سرنوشت روبه رو هستیم باید از علایق  لحظه ای و آنی جلوگیری کرده و مسیر روشنی را از آینده شغلی خود داشته باشیم.

شناخت کافی:

هر داوطلب موظف است قبل از انتخاب رشته به آگاهی و شناخت کامل برسد زیرا تنها علاقه نمی تواند در انتخاب رشته کارآمد باشد.

تاثیر عوامل اجتماعی در انتخاب رشته

توان اقتصادی:

توان اقتصادی خانواده از عواملی است  که هر داوطلب باید در انتخاب رشته خود مورد بررسی قرار دهد.

هر فرد بهتر است نوع رشته، دانشگاه و ماهیت هر رشته را بر اساس توان مالی خانواده در نظر داشته باشد.

آینده شغلی:

صرفا تمام افرادی که اقدام به انتخاب رشته می کنند به آینده شغلی رشته توجهی ندارند و تنها تحصیلات در رشته مورد نظر اهمیت دارد.

اما برخی دیگر برای رسیدن به هدف و آینده شغلی خود تنها تحصیل در رشته های دانشگاه و رشته مورد نظر را دارند به همین دلیل اهمیت انتخاب رشته اصولی در این افراد دو چندان است.

شرایط و محیط دانشگاه:

ورود به برخی دانشگاه ها ملزم به رعایت شرایط و قوانین آنجاست پس کلیه داوطلبان باید به این  نکته بسیار مهم توجه داشته باشند.

محیط بیرونی:

محیط بیرونی خود به تنهایی در بردارنده چند عامل دیگر می باشد اما به طور اختصار باید گفت این عامل می تواند در دو جهت مثبت و منفی در انتخاب فرد لحاظ شود.

تمامی افرادی که در دایره ارتباطات فرد قرار دارد و تاثیری در انتخاب فرد می گذارند را می توان در این دسته قرار داد.

نحوه ی اولویت بندی رشته در کنکور ۱۴۰۱

الویت بندی رشته ها تا حدی اهمیت دارد که می تواند آینده شغلی و تحصیلی فرد را تحت تاثیر قرار دهد پس اجحاف در آن موجب خسارت مالی و یا انتخاب اشتباه خواهد شد.

همانطور که در عوامل فردی و اجتماعی ذکر شد توانایی و استعداد در رشته انتخابی ،تسهیلات رفاهی و خوابگاهی دانشگاه مورد نظر، شرایط جغرافیایی، جنسیت و بومی گزینی، شهریه پرداختی و امکان یا عدم امکان ادامه تحصیل یا اشتغال در خارج و یا داخل ایران باید در انتخاب و الویت بندی رشته ها لحاظ شود.

یکی از عوامل دیگری که در چینش رشته ها باید لحاظ شود انتخاب رشته متمرکز و نیمه متمرکز می باشد که برای اطلاعات بیشتر کافیست به لینک زیر مراجعه کنید.

ترتیب انتخاب رشته

تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

در کنکور سراسری سهمیه مناطق برای هر داوطلب لحاظ خواهد شد اما به طور کلی سهمیه های موثر در آزمون شامل سهمیه مناطق، ایثارگران، شهدا، جانبازان، رزمندگان و سایر سهمیه ها که می توان به مناطق درگیر بلایای طبیعی اشاره کرد می باشد.

اما در نهایت تنها یک سهمیه به هر فرد تعلق می گیرد و افرادی که شامل دو سهمیه می باشند سهمیه ای لحاظ می شود که بیشترین تاثیر را در رتبه داوطلب داشته باشد.

بر این اساس رتبه کل داوطلب در سهمیه بر حسب ماکزیمم نمره کسب شده توسط وی در زیر گروه ها تعیین می شود.

در نتیجه داوطلب باید در هنگام تعیین رشته به رتبه کسب شده در زیر گروه ها توجه داشته باشد زیرا رتبه کل در سهمیه هیچ تاثیری در پذیرش نداشته و ملاک نهایی پذیرش در رشته مورد نظر، رتبه کل در زیر گروه می باشد.

کارنامه کنکور تجربی

همچنین در سالهای اخیر بیشترین سهمیه ای که در پذیرش انتخاب رشته داوطلبان تاثیر داده شده سهمیه مناطق می باشد که در این بین منطق سه بیشترین و منطقه یک کم ترین سهم را در بین داوطلبان داشته است.

لازم به ذکر است که برای داوطلبان دارای سهمیه ایثارگر، رزمنده و خانواده شهدا رتبه در منطقه علاوه بر سایر رتیه ها در کارنامه درج می شود.

سهمیه مناطق در کنکور

سهمیه ایثارگران و جانبازان در کنکور

اهمیت بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

حال با این سوال داوطلبان مواجه هستیم که بومی گزینی چیست و چه تاثیری در انتخاب رشته دارد؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت پذیرش در دانشگاه ها بر اساس بومی پذیری صورت می گیرد به طوری که ۸۰ درصد پذیرش دانشگاه ها بر این اساس انجام می گیرد.

بومی پذیری به چهار دسته بومی ناحیه ای، استانی، کشوری و قطبی تقسیم شده است.

افرادی که بر اساس جدول بومی پذیری انتخاب های خود را انحام می دهند شانس قبولی بیشتری به دیگر داوطلبان خواهند داشت.

در تمامی رشته های تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان سهمیه بومی تاثیر بسزایی در انتخاب رشته فرد خواهد داشت به خصوص دانشگاه هایی که که برخی دانشگاه ها امتیازات خاصی را برای داوطلبان بومی در نظر گرفته اند.

جدول سهمیه های بومی پذیری

شرایط و ضوابط انتخاب رشته ۱۴۰۱

بر اساس شرایط و ضوابط تعیین شده سازمان سنجش امکان تغییر رشته و انتقالی پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد به دیگر دانشگاه ها اعم از سراسری، پیام نور و موسسات آموزش عالی نخواهد بود.

همچنین پذیرفته شدگان دانشگاه پیام نور هم امکان تغییر رشته و انتقالی به سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی را نخواهند داشت.

باید این نکته را در نظر داشت که در صورت قبولی در رشته های روزانه چنانچه بر اساس شرایط و عدم علاقمندی به رشته و یا هر دلیل دیگری قادر به تحصیل نباشید به مدت یک سال از پذیرش در دانشگاه های روزانه محروم خواهید شد.

امکان تغییر رشته در مقاطع هم سطح و پایین تر وجود دارد اما به مقاطع بالاتر امکان پذیر نخواهد بود.

نکات اساسی در انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

  • در ابتدا با دقت و به طور کامل دفترچه مربوط به رشته خود را مطالعه کرده و نسبت به شرایط انتخاب رشته اطلاعات کامل پیدا کنید زیرا با پایان مهلت انتخاب رشته امکان تغییر نخواهد داشت.
  • به چهار عامل تعیین کننده و حساس در پذیرش داوطلبان توجه داشته باشید:
  1. حد نصاب نمره کسب شده در زیر گروه ها هر رشته که مختص متقاضیان پذیرش بر اساس آزمون می باشند.
  2. استان بومی و شرایط پذیرش بر اساس بومی استان، ناحیه، قطبی و کشوری
  3. تاثیر معدل کتبی که بر اساس سوابق تحصیلی و معدل کل دانشجو صورت خواهد گرفت.
  4. تاثیر سهمیه داوطلب و نوع سهمیه تعلق گرفته
  • کارنامه خود را بر اساس رتبه و تراز در زیرگروه ها و سهمیه خود در داوطلبین سالهای قبل بررسی کرده و با شناخت کامل نسبت به انتخاب های خود اقدام کنید.
  • در وارد کردن رشته های انتخابی و همچنین ستون توضیحات و گرایش رشته دقت کنید.
  • از تکرار رشته انتخابی جلوگیری کنید زیرا با این کار نه تنها شانس قبولی خود را تغییر نمی دهید بلکه فرصت انتخاب در رشته های دیگر را از دست خواهید داد.

اولویت انتخاب رشته بر اساس علاقمندی داوطلب خواهد بود و انتخاب اول یا آخر تفاوتی نخواهند داشت و پذیرش بر اساس ظرفیت و شرایط دانشگاه خواهد بود.

بیشتر بدانید: اشتباهات رایج انتخاب رشته

تاثیر مشاوره در انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

با توجه به اهمیت انتخاب رشته در سرنوشت هر داوطلب علاوه بر مطالعه دقیق دفترچه و آگاهی از شرایط مذکور مشاوره می تواند تاثیر بسزایی در انتخاب اصولی هر فرد داشته باشد.

مشاورین انتخاب رشته دات کام با توجه به آگاهی از آخرین تغییرات در شرایط و سابقه ی چندین ساله خود در زمینه انتخاب رشته می توانند با در نظر گرفتن علاقمندی فردی و قبولی های سالهای اخیر شما را در رسیدن به اهداف یاری کنند.

راه های ارتباطی ما

بهترین مشاور انتخاب رشته ریاضی
بهترین مشاور انتخاب رشته انسانی
بهترین مشاور انتخاب رشته تجربی

شماره تماس دفتر رسمی تیم مشاوره انتخاب رشته دات کام : ۰۲۱۴۴۵۱۱۰۵۳

صفحه مجازی تیم مشاوره انتخاب رشته دات کام : entekhabreshteh.official@

یک پاسخ

  1. از اینکه انتخاب رشته خواهرمو انجام دادین خیلی راضی بودیم منم کنکوری هستم حتما ازتون راهنمایی میگیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر نوشته ها