انتخاب رشته اینترنتی
           انتخاب رشته دات کام
تخصصی ترین مرکز انتخاب رشته کنکور
انتخاب رشته نهم

انتخاب رشته نهم

فهرست مطالب

از اهمیت انتخاب رشته نهم می توان به قدم اول در تحصیلات تخصصی هر فرد اشاره کرد.

فرد با انتخاب در این مرحله ی تحصیلی زمینه ای از شغل آینده و هدف خود را ایجاد کرده و در هریک از شاخه های علوم نظری، کاردانش و فنی حرفه ای شروع به تحصیل می کند.

اما اینکار مستلزم در نظر گرفتن عواملی می باشد که می تواند آینده فرد را تضمین کند که در این مقاله به صفر تا صد انتخاب رشته نهم پرداخته شده است.

زمان انتخاب رشته نهم

انتخاب رشته پایه نهم هر ساله پس از اتمام امتحانات نیمسال دوم صورت می گیرد.

با توجه به اینکه در حال اطلاعیه ای مبنی بر زمان دقیق انتخاب رشته در این پایه منتشر نشده، به محض مشخص شدن زمان در مقاله داده خواهد شد.

عوامل موثر در انتخاب رشته نهم

لزوما علاقه در انتخاب رشته و تعیین آینده شغلی کافی نخواهد بود، بدین منظور با در نظر گرفتن تمامی جوانب همچون اهداف، شرایط فردی و اجتماعی، استعداد، نقاط قوت و ضعف، کسب حد نصاب نمرات تحصیلی، ضریب هوشی، بازار کار و نیاز جامعه، ظرفیت پذیرش رشته ها و … می توانند رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند.

معرفی رشته های علوم نظری

علوم تجربی

علاقه مندان به رشته های پزشکی و پیراپزشکی می توانند این رشته را انتخاب کنند و درک مناسبی از دروسی همچون زیست، شیمی و ریاضی داشته باشند.

در این رشته ارتباط تنگاتنگی بین دروس محاسباتی و حفظیات وجود دارد ولی از لحاظ درک پدیده های طبیعی از اهمیت بالایی برخوردار است.

در سالهای اخیر با توجه به افزایش علاقمندان به رشته های تجربی، می توان به این موضوع اشاره کرد که علاوه بر در نظر گرفتن عوامل موثر در انتخاب رشته، کاهش پذیرش دانشگاه ها نسبت به داوطلبان باید مورد بررسی قرار داده شود.

علوم ریاضی

در رشته ریاضی از دو درس ریاضی و فیزیک برای رسیدن به رشته هایی همچون مهندسی نباید غافل شد.

ماهیت کلی این رشته به صورت محاسباتی می باشد و افرادی که این رشته را انتخاب می کنند باید درک درستی از تجسم ذهنی داشته باشند.

علوم انسانی

اصولا افرادی که از قدرت حفظیات و منطق بالایی برخوردار هستند و در حالت کلی از دروس محاسباتی فراری هستند به این رشته روی می آورند.

دروسی همچون ادبیات و عربی را می توان به عنوان دروس تعیین کننده در این رشته نام برد و مبنای انتخاب هر فرد با در نظر گرفتن دروس، روابط عمومی و بر خورداری از فهم کلامی و … می باشد.

اکثر رشته های تحصیلی علوم انسانی زمینه ای برای ارتباط مستقیم با افراد جامعه می باشد که قدرت تمرکز و حافظه از اهمیت بالایی برخوردار است.

معرفی رشته های فنی و حرفه ای

رشته فنی حرفه ای دارای زیر چهار عنوان گروه هنر، صنعت و کشاورزی، مدیریت و خدمات می باشد.

باید دانست با تحصیل در این رشته می توان به تمامی رشته های گروه علوم ریاضی در دانشگاه دست یافت این در حالی است که این افراد به نسبت فارغ التحصیلان ریاضی از امتیاز کمتری برخوردار خواهند بود.

نکته قابل توجه و حائز اهمیت در تمایز این دو گروه این است که رشته فنی حرفه ای با توجه به آموزش مهارت های فنی زودتر به عرصه بازار کار وارد می شوند.

گاها افراد با انتخاب رشته فنی حرفه ای به اخذ دیپلم بسنده می کنند که با وجود استفاده از مهارت ها نقش موثری را در بسیاری از مشکلات جامعه خواهند داشت.

گروه هنر

سینما، انیمیشن، نقاشی، هنرهای تجسمی، هنرهای چوبی و قلم‌زنی، گرافیک، طراحی و دوخت و… است.

گروه صنعت

الکترونیک، الکتروتکنیک، مکانیک خودرو، نقشه‌برداری، متالوژی، ساخت و تولید، نقشه‌کشی عمومی، صنایع فلزی، صنایع چوب و کاغذ و… است.

گروه کشاورزی

امور زراعی و دامی، امور دامی، مهندسی تولیدات گیاهی، تکنولوژی گیاه‌پزشکی، تکنولوژی پرورش طیور، مدیریت تلفیقی آفات، تکثیر و پرورش آبزیان، صنایع غذایی، ماشین‌های کشاورزی و… است.

گروه مدیریت و خدمات

گروه خدمات : ناوبری، حمل و نقل

گروه بازرگانی و امور اداری : حسابداری

گروه بهداشت و سلامت : تربیت کودک، تربیت بدنی، کودک یاری

معرفی رشته های کارودانش

رشته های کارودانش شباهت زیادی به رشته های فنی حرفه ای دارد اما از دلایل تمایز این دو رشته می توان به انتخاب گرایش های جزئی تر رشته ها پرداخت.

افرادی که فارغ التحصیل رشته های کارو دانش هستند می توانند برای اخذ مدرک خود به آموزشگاه های فنی حرفه ای که مجوز خود را از سازمان فنی حرفه ای اخذ نموده اند مراجعه کنند.

رشته کارو دانش به دلیل عدم سخت گیری اکثریت مدارس به عنوان آسان ترین رشته برای اخذ دیپلم خواهد بود اما باید این نکته را در نظر داشت که به دلیل بازار کار خوبی در انتظار این افراد نخواهد بود.

انتخاب رشته نهم بر چه اساسی صورت می گیرد؟

معیار انتخاب رشته نهم تفاوت های اساسی با سال های گذشته داشته است به طوری که مجموع نمرات پایه های هفتم، هشتم و نهم ملاک خواهد بود.

از دیگر عوامل موثر در انتخاب رشته این پایه می توان به سهمیه خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران و ظرفیت مکان آموزشی اشاره کرد.

مشاوره انتخاب رشته نهم

در نهایت برای ورود به پایه دهم نیازمند اطلاعات دقیق و جامع خواهد بود که هر گونه خطا در این رابطه، آینده شغلی فرد را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

افت تحصیلی و عدم تمرکز و کاهش انگیزه دانش آموز و … را می توان به عنوان تبعات اولیه انتخاب رشته نادرست نام برد.

مشاورین انتخاب رشته با هدف افزایش سطح علمی دانش آموزان با توجه به استعداد و علاقمندی و دیگر جوانب شما را تا رسیدن به رشته دلخواه همراهی می کند.

شما می توانید از طریق راه های ارتباطی با مشاورین ما در ارتباط باشید و از تجربیات و اطلاعات آنها برخوردار شوید.

راه های ارتباطی ما

شماره تماس دفتر رسمی تیم مشاوره انتخاب رشته دات کام : ۰۲۱۴۴۵۱۱۰۵۳

صفحه مجازی تیم مشاوره انتخاب رشته دات کام : entekhabreshteh.official@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر نوشته ها